Różnice między gładzią gipsową a tynkiem – wszystko co trzeba wiedzieć

Gładź gipsowa i tynk gipsowy to materiały bardzo często, i niesłusznie, ze sobą utożsamiane, są to bowiem całkiem odmienne produkty o różnych właściwościach, parametrach i zastosowaniu. Kiedy zatem powinniśmy sięgnąć po gładź gipsową, a kiedy po tynk?

Gładź gipsowa a tynk gipsowy

Na pytanie gładź gipsowa a tynk tak naprawdę zna odpowiedź niewiele osób. Co gorsza pomyłki zdarzają się czasami nawet wśród fachowców. Przechodząc do meritum problemu, gładź gipsowa służy do szpachlowania, czyli wyrównywania większych nierówności powierzchni. Z tego względu znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku remontów przeprowadzanych w starym budownictwie oraz przy wykańczaniu domów w stanie surowym. Stosowana tutaj gładź gipsowa bardzo łatwo poddaje się obróbce końcowej, w tym szlifowaniu, dzięki czemu szybciej i mniejszym nakładem wysiłku można uzyskać elegancki efekt. Z kolei tynk gipsowy wykorzystuje się głównie do szpachlowania celem wyrównania ścian. Dzięki swojemu składowi cechuje go doskonała przyczepność do powierzchni, przez co znajduje on zastosowanie na budowach i przy wszelkiego rodzaju pracach wykończeniowych. Jego dużym atutem jest fakt, że można go aplikować bezpośrednio na tynki, a nawet na powierzchnie betonowe, co znacznie ułatwia i przyspiesza wszelkie prace. Ponadto tynk gipsowy wyróżnia się dużą twardością oraz wytrzymałością i może być nakładany warstwami dochodzącymi nawet do 6 mm grubości. Za pewną wadę tego materiału może jedynie uchodzić fakt, że ze względu na znaczną twardość, szlifowanie powierzchni jest nieco utrudnione i dość pracochłonne.

Gładź gipsowa czy tynk – co wybrać?

Odpowiedź na pytanie co będzie lepsze, gładź gipsowa czy tynk, jest bardzo prosta – oba. Podczas realizacji prac remontowych czy wykończeniowych fachowcy bardzo często decydują się na szpachlowanie bezpośrednio na podłoże, a na tak przygotowaną ścianę nakładają jeszcze dodatkowo warstwę tynku. W efekcie uzyskują optymalne wyeliminowanie wszystkich krzywizn, a także nierówności i niemal idealnie gładkie ściany o charakterystycznym, subtelnym połysku. Dodatkowo, przy takim połączeniu obu metod można uniknąć kłopotliwego szlifowania zastępując je korektą wykonywaną na mokro. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość uzyskania lepszego efektu podczas malowania. Unika się nieestetycznych smug na ścianach i z powodzeniem można stosować farby do malowania jednowarstwowego, co przekłada się na mniejsze zużycie produktu, zyski ekonomiczne i redukcję nakładów pracy.  Więcej praktycznych porad znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/gladz-gipsowa-a-tynk-gipsowy-przewagi-gladzi-gipsowej

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
19 × 15 =