Jak połączyć ze sobą drewno i beton we wnętrzu?

Beton w większości wypadków nie wydaje nam się materiałem, który dobrze sprawdza się we wnętrzach. Raczej kojarzymy go z materiałem budowlanym przed obróbką, typowo roboczym. Tymczasem dziś coraz modniejszym rozwiązaniem staje się połączenie właśnie betonu oraz drewna nie tylko na zewnątrz budynków, ale także w ich wnętrzu. Jak zapatrywać się na tego typu rozwiązania? Oczywiście nie dla wszystkich muszą być one przekonujące. Jednak osoby ceniące sobie minimalizm, nowoczesność i lubiące styl industrialny, mogą zainteresować się połączeniem tych dwóch, na pozór nie mających ze sobą nic wspólnego materiałów.

Beton i drewno – na jakiej zasadzie się komponują?

Beton to materiał dość „smutny” pod względem kolorystycznym. Jest jednak szlachetny w swojej barwie, bardzo klasyczny i typowo industrialny. Niegdyś fabryki praktycznie w całości były wyłożone po prostu betonem. Nie obrabiano go. Z tego względu dziś kojarzy się on przede wszystkim z tym stylem.

Co natomiast z drewnem? Drewno ma zazwyczaj ciepłą i żywą barwę. Niektórzy chętnie łączą drewno z betonem w jego naturalnej postaci, ponieważ wówczas widać spory kontrast, który naprawdę dobrze się ze sobą komponuje. Jeśli chodzi o naturalne barwy drewna to bez wątpienia każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie, co by go żywo zainteresowało. Można takie drewno również pomalować, przykładowo na antracyt. W wielu wypadkach takie połączenie zacznie się jednak zlewać ze sobą i może nie wyglądać ostatecznie najlepiej. Dlatego rozsądniejszym rozwiązaniem jest pomalowanie drewna lakierem, zabezpieczenie go i pozostawienie w takie barwie, jaką ono ma.

Jak połączyć te dwa materiały? Najlepiej jest postawić na betonowe elementy na ścianach. Dziś zainwestować można chociażby w dekoracyjne płyty betonowe. Również płytki mogą imitować beton, podobnie zresztą jak tynki dekoracyjne. Nie musi być on zatem wykorzystywany przez nas w czystej postaci. Można pokusić się bowiem o pewne alternatywy, które będą rozwiązaniami tańszymi i być może będą lepiej pasować do niektórych wnętrz.

Natomiast drewno może pojawiać się na podłodze lub w formie mebli. Można wykorzystywać również dodatki z niego wykonane. Jakie? Lampy z drewnianymi podstawami, ramki na zdjęcia, lustra w drewnianych ramach itp.

Jak pozostać w stylu industrialnym?

Połączenie drewna i betonu jest klarowne, ale już w swojej czystej postaci dość kontrowersyjne. Oczywiście czasem do takich rozwiązań trzeba się dłużej przyzwyczajać, ale na pewno są one na miarę XXI wieku. Jednak aby pozostać w stylu industrialnym, trzeba być minimalistą. Czasem trudno jest nie dodawać jakichś innych, być może nieco niezależnych dodatków. Jeśli jednak do takiego stylu zacznie się wprowadzać antyki o ekstrawaganckim kształcie lub coś w stylu skandynawskim, wówczas nigdy nie będzie wyglądało to dobrze. Lepiej jest unikać takich właśnie rozwiązań, ponieważ zaburzają one automatycznie całą przestrzeń. Oczywiście jest wiele innych dodatków, przykładowo loftowych, które zawsze będą styl industrialny dobrze uzupełniać.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.vidaron.pl/poradnik/beton-i-drewno-w-nowoczesnym-wnetrzu-inspiracje

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
12 × 8 =