Różnice między gładzią gipsową a tynkiem – poradnik

Tynki gipsowe i gładź gipsowa są wykonane z podobnych składników, a głównym z nich jest oczywiście gips. Zawartość suchych mieszanek jest dodatkowo urozmaicona mikrocząsteczkowymi wypełniaczami i substancjami, które umożliwiają szybsze schnięcie, łatwiejsze rozprowadzanie i zadowalającą rozpuszczalność w wodzie. Dzięki temu uzyskuje się odpowiednią konsystencję, a w efekcie idealnie gładką ścianę. Gładź i tynk to bardzo podobne materiały. Jednak przed ich zakupem należy zwrócić uwagę na to, który, jak i gdzie powinno się stosować.

Tynki i gładzie gipsowe – gdzie kłaść?

Podstawową różnicą między gładzią gipsową a tynkiem gipsowym jest ich przeznaczenie. Tynk to materiał z reguły bardziej ekonomiczny i roboczy niż gładź. Nakładana warstwa nie powinna przekraczać grubości 2 cm i dobrze radzi sobie z utrzymaniem ciepła. Ponadto z reguły charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością. W związku z tym może wchłaniać nadmiar wilgoć z powietrza i oddawać ją wtedy, gdy jest zbyt sucho. Z tego względu tynk gipsowy stosuje się m.in. na takich podłożach jak cegła ceramiczna, faktura wapienno-piaskowa, beton, czy płyty wiórowo-cementowe. Z kolei gładź gipsowa posłuży za materiał bardziej dekoracyjny niż roboczy. Prace gładzią wykonuje się z reguły na chropowatych cementowych lub cementowo-wapiennych powierzchniach, wymagających wyrównania. Jej warstwa będzie znacznie cieńsza niż ta w przypadku nakładania tynku. Optymalna grubość to ok. 2-3 mm. Warto zaznaczyć, że bardziej wytrzymałe są gładzie z żywicą polimerową, która podnosi parametry wytrzymałościowe materiału i zwiększa jego przyczepność do podłoża.

Gdzie nie stosować gładzi gipsowej i tynku gipsowego?

Wspólnym mianownikiem dla obu materiałów jest wilgoć. Zarówno gładź gipsowa, jak i tynk gipsowy nie przepadają za nią. Choć w przypadku tynku, to zależy od tego z materiałów, którego producenta korzystamy. Można natknąć się na tynki gipsowe, które z powodzeniem można stosować w pralniach, łazienkach, czy kuchniach. Jednak często w obu przypadkach spotyka się zalecenie, by unikać kładzenia przy konstrukcjach łazienkowych, natryskowych, czy w pralniach. Zbyt wysoki poziom parności w pomieszczeniu może przyczyni się do niszczenia materiału, jego odkształcania i utraty wytrzymałości. Ponadto w przypadku gładzi gipsowej niewskazane jest jej stosowanie na ścianie z betonu komórkowego. W tym celu lepiej sięgnąć po gładź polimerową. Z kolei tynk nie sprawdzi się w miejscach o wysokiej eksploatacji i narażonych na uszczerbek jak korytarze, klatki schodowe, schowki, czy garaże. Wynika to z jego niskiej odporności na uderzenia, czy zarysowania. Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/gladz-gipsowa-a-tynk-gipsowy-przewagi-gladzi-gipsowej

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
10 − 5 =