Jak wybrać odpowiednie kołki do styropianu?

Jak ochronić ocieplenie elewacji przed oderwaniem? Do tego celu służą kołki do styropianu, ale o celowości ich zastosowania decyduje projektant. Najczęściej są potrzebne przy ocieplaniu domów, które są wystawione na działanie dużych wiatrów lub w przypadku wysokich budynków. Jednak przystępując do budowy obiektów nie zawsze inwestorzy mają uwzględniony w projekcie rodzaj ocieplenia.

W jakich przypadkach konieczne jest wykorzystanie kołków do styropianu?

W przypadku ocieplania ścian nowego obiektu, przytwierdzanie izolacji za pomocą kołków do styropianu jest konieczne, jeżeli styropian jest przyklejany na piankę. Uznano, że taki sposób jest efektywniejszy od kleju, ponieważ jak dotąd nie określono szczegółowo przyczepności pianki. Jak wygląda sytuacja w przypadku termomodernizacji już postawionego budynku? Jest to trudniejsze zadanie, ponieważ nie wiadomo jak silnie przytwierdzony jest do ściany tynk czy farba elewacyjna. Firmy budowlane muszą sprawdzić, jakość tego podłoża, jeżeli podczas testu dojdzie do rozerwania styropianu a nie jego oberwania od elewacji, nie będzie potrzeby użycia kołków. W przeciwnym razie, konieczne będzie kołkowanie izolacji.

Czym się kierować wybierając kołki do styropianu?

Takie parametry jak długość oraz rodzaj kołków do mocowania w styropianie jest uzależniony od grubości: ściany, ocieplenia, materiału, który posłużył do wykonania ściany. Najlepszym wyborem będą kołki do elewacji posiadające Europejskie Aprobaty Techniczne. Czym się wyróżniają? Otóż, mają na talerzykach specjalne znaczniki odpowiednie do danych podłoży, w których mogą być użyte a mianowicie:

A – dla zwykłego betonu
B – dla pełnych bloczków ściennych
C – dla cegły dziurawki lub pustaków
D – dla lekkiego betonu
E – dla betonu komórkowego.

Na rynku dostępne są również uniwersalne kołki do mocowania w styropianie. Instalowanie ocieplenia ze styropianu wymaga wykorzystania łączników z plastikowym lub metalowym trzpieniem. Aby prawidłowo ocenić długość kołków trzeba zsumować grubość: ocieplenia, potrzebną długość zakotwiczenia, warstwę kleju.

Kołki rozporowe do styropianu

Jeżeli istnieje potrzeba zainstalowania w elewacji budynku ocieplonego styropianem alarmu czy lampy, trzeba do tego wykorzystać kołki rozporowe do styropianu. Można zastosować długie kołki ramowe i przymocować je przez styropian od razu w murze, ale są to czynności wymagające sporo czasu, trzeba wiercić i co istotne powoduje to tworzenie się mostków, przez które dom traci swoje właściwości izolacyjne.

Wprowadzono jednak na rynek specjalne kołki (ślimaki) do mocowania w styropianie będące prostym rozwiązaniem problemu w przypadku instalowania lekkich elementów w styropianie. Takie kołki rozporowe do styropianu produkowane są poliamidu, przez co są niepodatne na zmiany temperatur i uszkodzenia. Wybór tych kołków ma również uzasadnienie estetyczne, ponieważ nie pogarszają one wyglądu wizualnego elewacji tzn. tynku czy struktury. Przejmują obciążenie w zakresie od 5 do 14kg, są stabilnym podparciem dla włączników, lamp zewnętrznych a nawet kamer zewnętrznych.

W przypadku cięższych przedmiotów potrzebne będą są systemy łączników, które mogą przyjmować duże obciążenia. Mogą być wykorzystywane w każdym materiale budowlanym a ich montaż jest szybki. Po umieszczeniu w otworze kołka rozporowego do elewacji wkładany jest pręt a jego zakończenie zabezpieczone jest klejem i zatyczką maskującą.Tak, więc, w przypadku jednej elewacji można zamocować zarówno kołki do styropianu tzw. ślimaki i inne łączniki. Nie doprowadzi to do uszkodzenia styropianu i osłabienia jego właściwości estetycznych i termicznych.

Więcej na: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-dobrac-prawidlowe-kolki-do-styropianu-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
7 × 12 =