Jak prawidłowo ocieplić dom wełną mineralną

Ocieplanie domu to inwestycja, pozwalająca zmniejszyć straty ciepła i wydatnie ograniczyć koszty ogrzewania w sezonie zimowym. W sprzedaży dostępne są różne materiały wykorzystywane podczas prac termoizolacyjnych. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy wełnę mineralną, która wyróżnia się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła.

Właściwości wełny mineralnej

Wełna mineralna to materiał izolacyjny wykorzystywany w budownictwie. Tym mianem określa się dwa produkty, a mianowicie wełnę skalną wytwarzaną z bazaltu oraz szklaną, powstającą z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej. Stopione surowce mineralne w procesie produkcji poddawane są rozwłóknianiu, co pozwala stworzyć produkt o niskim współczynniku przewodności cieplnej. Inne istotne właściwości tego materiału to niepalność, dobra izolacyjność akustyczna, a także paroprzepuszczalność. Aby skorzystać z wszystkich zalet tego produktu, warto dowiedzieć się jak prawidłowo wykonać ocieplenie domu wełną mineralną krok po kroku.

Przygotowanie do ocieplania

Przed przystąpieniem do zasadniczej części prac należy wykonać odpowiednie czynności przygotowawcze. Niezbędne jest zamontowanie uchwytów, zamocowanie parapetów oraz wykonanie obróbki blacharskiej. Konieczne jest także zamontowanie drzwi i okien, a także uchwytów do rur, gniazd wtykowych oraz kratek wentylacyjnych. Istotne jest, by tynki były suche, a ich wilgotność nie przekraczała 4%. Żeby ocieplenie domu wełną mineralną było trwałe, płyty należy mocować do równego i stabilnego podłoża oczyszczonego z pyłu, kurzu oraz tłustych plam. W przypadku występowania nierówności większych niż 1 cm konieczne jest ich wypełnienie zaprawą wyrównującą. Do oczyszczenia powierzchni ścian najlepiej użyć szczotki oraz myjki wysokociśnieniowej. Po całkowitym wyschnięciu podłoża warto je zagruntować. Gruntowanie to czynność, która poprawia przyczepność kleju i wyrównuje chłonność podłoża.

Montaż płyt i prace wykończeniowe

Zasadnicza część prac rozpoczyna się od zamocowania listwy cokołowej, do której przyklejane będą kolejne płyty. Do ich przyklejania używa się specjalnego kleju nanoszonego na całą powierzchnię lub punktowo. W przypadku stosowania metody punktowej zaprawę nanosi się wzdłuż wszystkich krawędzi płyty oraz na środku. Elastyczność materiału pozwala na jego dopasowanie i dociśnięcie do niewielkich nierówności występujących na ścianach. Wełna mineralna jest podatna na docinanie, dlatego tworzenie elementów o wymaganym kształcie nie nastręcza żadnych trudności. Jeżeli po naklejeniu płyty pojawiają się szczeliny o szerokości przekraczającej 2 mm, konieczne jest ich wypełnienie pociętymi kawałkami materiału. W sytuacji, gdy po naklejeniu płyty na zewnątrz wydostanie się zaprawa, należy ją niezwłocznie usunąć. Naklejona izolacja powinna zostać zeszlifowana, a cała konstrukcja wzmocniona kołkami oraz siatką montażową. Na obrzeżach otworów okiennych, drzwiowych oraz ścian osadza się narożniki ochronne, które dodatkowo wzmacnia się siatką. Kolejnym krokiem jest przygotowanie zaprawy i wykorzystanie jej do wtopienia siatki ochronnej. Po wykonaniu tych czynności ocieplenie domu wełną jest gotowe. Ostatnim etapem prac jest wykonanie estetycznej elewacji. Ze względu na wysoki współczynnik przenikania wilgoci wełny mineralnej, nie zaleca się stosowania tynków akrylowych, które charakteryzują się małą przepuszczalnością. Negatywnym skutkiem ich użycia może być skraplanie się pary wodnej wewnątrz ściany. Proces nakładania tynków można rozpocząć po upływie minimum 3 dni od momentu naklejenia płyt.
Więcej dowiesz się z poradnika na https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/ocieplanie-domu-welna-mineralna-instrukcja-krok-po-kroku

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
15 × 22 =