Tynkowanie elewacji – o czym warto pamiętać?

Tynk elewacyjny to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych do wykańczania budynków w Polsce. By w pełni wykorzystać potencjał tej uniwersalnej metody, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Elewacja stanowi wizytówkę naszego domu i decyduje o pierwszym wrażeniu naszych gości. W Polsce najczęstszym rozwiązaniem wybieranym przez architektów i młodych właścicieli, jest klasyczny tynk elewacyjny. Proste, uniwersalne i ekonomiczne rozwiązanie, sprawdza się niezależnie od stylistyki budynku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, możliwe jest uzyskanie powierzchni niemal w dowolnie wybranym kolorze i nadanie jej ciekawej, oryginalnej faktury.

Nawet najpiękniejsza elewacja pełni jednak nie tylko funkcję dekoracyjną. Jako najbardziej zewnętrzna warstwa budynku, stanowi również pierwszą barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, wiatr czy temperatura. Warto więc zadbać nie tylko o jej estetyczny wygląd, ale również najwyższą jakość i wytrzymałość.

Jak właściwie dobrać tynk elewacyjny?

Wybór odpowiedniego tynku powinien być uzależniony od kilku nakładających się czynników. Jednym z nich jest typ izolacji, wykorzystany do ocieplenia budynku. Tynk silikatowy stosuje się w przypadku wełny mineralnej, akryl natomiast wykorzystywany jest do tynkowania ociepleń styropianowych. Natomiast bardziej uniwersalne wyprawy mineralne, silikonowe czy silikonowo-silikatowe stosować można niezależnie od rodzaju ocieplenia. Przy wyborze tynku należy wziąć pod uwagę również podłoże, wilgotność oraz poziom zanieczyszczenia powietrza. Wrażliwy na zabrudzenia tynk mineralny nie sprawdzi się np. w zadymionym centrum miasta lub w pobliżu ruchliwych ulic.

Jak właściwie nakładać tynk?

Kolejną istotną kwestią, o której należy pamiętać w celu uzyskania jak najbardziej zadowalających i trwałych efektów prac wykończeniowych, jest odpowiednia technika tynkowania. Tynk można nakładać ręcznie, w sposób tradycyjny, lub zdecydować się na tynkowanie natryskowe. Więcej informacji na temat manualnej i natryskowej aplikacji tynków znajduje się na w poradniku na stronie firmy Foveotech.

Bez względu na to, którą z technik wybierze, pamiętaj o zapewnieniu – sobie lub ekipie budowlanej – odpowiednich warunków do pracy. Temperatura powietrza nie powinna nie powinna spadać poniżej +5°C ani przekraczać +25°C. Należy unikać deszczu, wiatru oraz ostrego słońca, dlatego zaleca się wykonywanie prac tynkarskich wiosną lub jesienią, gdy pogoda najbardziej sprzyja wiązaniu się tynku.

Odpowiednio zaaplikowany tynk elewacyjny to inwestycja na długie lata. Dlatego przed rozpoczęciem prac, warto zastanowić się nie tylko nad jego kolorem czy strukturą, ale przede wszystkim nad starannym doborem materiałów oraz techniką wykonania elewacji.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
14 + 27 =