Jak zaaranżować płytki dekoracyjne na elewacji domu jednorodzinnego?

Projekty domów są naprawdę bardzo różnorodne. Wiele z nich ma tak fantazyjną i interesującą elewację, że nie trzeba jej w żaden sposób wzbogacać. Czasem jednak elewacja nie przykuwa wzroku aż tak bardzo i wówczas zastanawiamy się nad tym, czy nie warto obłożyć jej przy pomocy płytek dekoracyjnych. Jest to oczywiście pewne rozwiązanie i wiele osób z niego korzysta. Pytanie jednak w jakie płytki dekoracyjne najbardziej opłaca się zainwestować oraz z jakiego materiału powinny być one wykonane?

Materiał wykonania płytek elewacyjnych

W gruncie rzeczy materiał determinuje wszystko. Im jest lepszej jakości, z tym lepszym zabezpieczeniem elewacji mamy do czynienia. Musimy jednak pamiętać o tym, że tutaj w grę wchodzą również koszty. Czasem naprawdę bardzo wysokie. Dlatego niekiedy warto przeanalizować na samym początku swój budżet i na tej podstawie zadecydować, spośród których płytek ostatecznie możemy wybierać.

Płytki elewacyjne wykonywane z kamienia, są zdecydowanie najdroższą opcją w tym zestawieniu. Musimy jednak pamiętać o tym, że mamy tutaj do czynienia z materiałem w pełni naturalnym. Kamień jest nie tylko elegancki, ale również niezwykle trwały. To właśnie z tego względu osoby, które mogą sobie na to pozwolić, wybierają go na swoją elewację. Takie płytki są wytwarzane z solidnego granitu, piaskowca oraz trawertynu. Każde płytki wykonane z kamienia, mogą zatem różnić się pomiędzy sobą kolorem i nieco strukturą. To natomiast sprawia, że są one jeszcze bardziej niepowtarzalne.

Płytki tego typu powstają również z betonu posiadającego strukturę lub z gładkiego. Beton jest dość specyficznym materiałem, pasującym przede wszystkim do domów nowoczesnych, a nie tych pobudowanych w stylu klasycznym.

Najchętniej wybieraną przez nas opcją, są natomiast zwykłe płytki ceramiczne. Dlaczego? Ponieważ często mają one formę imitacji i jeśli nie możemy sobie na coś pozwolić, to warto pokusić się chociaż o coś podobnego pod względem wizualnym. Łatwo się je układa, są one tanie i dobrze wyglądają na różnych projektach domów.

Jak można ułożyć płytki na elewacji?

Jeśli chcemy aby dom był nieco wydłużony pod względem optycznym, to możemy zdecydować się na ozdobne pasy wykonane z wybranych przez siebie płytek, przykładowo ceramicznych. Takie rozwiązania stosuje się przede wszystkim tam, gdzie mamy do czynienia z dość niskimi bryłami.

Warto pokusić się również o połączenie deski elewacyjnej z płytkami dekoracyjnymi, albo na wyłożenie stref. Powierzchnia elewacji jest naprawdę spora dlatego też rzadko mamy środki na to, aby całkowicie wyłożyć ją jakimś wybranym przez siebie materiałem. Zamiast tego możemy natomiast zdecydować się na położenie płytek dekoracyjnych tylko w obrębie drzwi wejściowych. To ciekawe rozwiązanie i trzeba przyznać, że również coraz częściej spotykane.

Jeśli natomiast lubimy rozwiązania bardzo klasyczne, to warto pomyśleć o wyłożeniu lamperii przy pomocy wybranych przez siebie płytek dekoracyjnych. Góra całego budynku może być natomiast po prostu wytynkowana. Trzeba przyznać, że to również bardzo funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie. To właśnie dolna część domu najczęściej jest niestety narażona na różne uszkodzenia oraz na działanie czynników atmosferycznych. W przypadku takiego zaaranżowania elewacji, nie będziemy mieć już takiego problemu.

Bardzo rzadko, ale można spotkać także domy wyłożone w całości kamieniem naturalnym. Taka elewacja bez wątpienia przyciąga nasz wzrok. Dlaczego? Ponieważ jest różnorodna i nietuzinkowa. Trzeba jednak dodać, że także droga.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/7-aranzacji-plytek-dekoracyjnych-na-elewacji-domu-jednorodzinnego

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
3 × 7 =