Jak łączyć kolory okien, elewacji i dachu – poradnik

dom z beżową elewacją

Wybór koloru elewacji nigdy nie powinien być przypadkowy. Rynek farb i barwników jest tak ogromny, że nie ma najmniejszego powodu, by kierować się innymi względami niż estetyką. Dobrym sposobem na trafność decyzji jest zaczęcie od wyboru palety barw, które szczególnie nam się podobają. Kolor dachu okien i elewacji powinien się ze sobą komponować, ale umiejętny dobór kolorów do wszystkich tych elementów wcale nie jest taki oczywisty. Nadmierne ryzyko czy zlekceważenie tematu będzie o sobie dawało znać każdego dnia.

Jaki kolor dachu i elewacji?

Jak dobrać kolor dachu i elewacji? Decydując się na kolor farby do elewacji nie wolno zapomnieć o równoległym doborze koloru dachu. Jeżeli jest on skośny, cała widoczna powierzchnia dachu staje się w pełni widocznym elementem elewacji i powinna być z nią kompatybilna. Kolory dachu i elewacji wybieramy zaczynając od barwy dachu. Dlaczego? Ponieważ pokrycia dachów charakteryzują się mniejszą gamą kolorystyczną niż farby do elewacji i to one tworzą nam ograniczenia. Materiały wykorzystywane do pokrycia dachu najczęściej są w barwach ceglanych czerwieni oraz szarości. Odcień zależy od rodzaju materiału i jego faktury. Dachówka ceramiczna czerwona różni się od tego samego koloru w przypadku dachówki bitumicznej czy blachodachówki. Przy wyborze koloru elewacji i dachu należy wziąć też pod uwagę wpływ światła zmieniający odbiór odcienia dachu. Czerwona blachodachówka będzie jeszcze bardziej jaskrawa w słońcu niż dachówka ceramiczna.

Wszystkie barwy elewacji

Trafnym sposobem na optymalny wybór barwy elewacji jest skorzystanie z projektu domu. Jednak jak pokazuje życie, wolimy dobierać kolory tynków i farby samodzielnie. Najbezpieczniejsze odcienie elewacji to barwy jasne i ciepłe. Wybór spośród kolorów intensywnych i wyrazistych wymaga doświadczenia i wzięcia pod uwagę znacznie więcej uwarunkowań niż tylko połączenie dwóch barw elewacji i dachu. Dlatego delikatne odcienie wanilii, piasku czy kremu, barwy słoneczne i nienasycone będą pasować do każdego dachu, obejścia domu i detali wykończeniowych.

Kolory okien i elewacji

Jeżeli stawiamy na minimalizm i elegancję możemy pokusić się o zastosowanie tego samego koloru dla elewacji i okien. Równie interesującą będzie połączenie tych elementów na zasadzie kontrastu. Stolarka okienna i elewacja w jasnych barwach sprawią, że dom będzie wyglądał lekko i dobrze harmonizował z otoczeniem. Połączenie kontrastowe z kolei podkreśla detale i sprawia, że dom nabiera głębi i trójwymiarowości. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/kolor-dachu-okien-i-elewacji-jak-efektywnie-dobierac

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
15 + 25 =