Jak konserwować drewno tak, żeby zachowało pierwotny kolor?

Decydując się na drewniane meble, tarasy czy parkiety, trzeba być przygotowanym na konieczność przeprowadzania regularnych zabiegów konserwujących. Tak jak trudno odmówić drewnianemu wyposażeniu uroku, tak też nie można zaprzeczyć, że jest ono podatne na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego zabezpieczanie i konserwacja drewna są niezwykle istotne. Pomagają zachować jego naturalny, piękny kolor. Przy okazji chroniąc też przed szkodliwym wpływem owadów i grzybów.

Jak zachować jasny kolor drewna na zewnątrz?

Drewniane elementy umieszczone na zewnątrz są szczególnie narażone na działanie wilgoci, skrajnych temperatur oraz promieniowania słonecznego. Zwłaszcza to ostatnie utrudnia utrzymanie naturalnej barwy drewna. Promienie UV wnikają w głębsze warstwy drewna i są przez nie pochłaniane. W efekcie tego procesu deski tarasowe lub meble drewniane mogą szarzeć. Jak zachować jasny kolor drewna? Przyda się puszka dobrego impregnatu, który stworzy skuteczną barierę dla promieniowania słonecznego. Można użyć w tym celu lakieru, ponieważ jest to produkt zapewniający kilka lat bez obaw o wygląd i trwałość wyrobów z drewna. Wiele zależy jednak od intensywności ich użytkowania, który to czynnik także warto brać pod uwagę. Ponowna konserwacja drewna może być wskazana znacznie szybciej. Nie należy jej zaniedbywać, ponieważ impregnat chroni strukturę drewnianych elementów nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, ale również mikroorganizmami. Bez względu na zastosowane zabiegi zabezpieczające, drewno należy chronić przed nadmiernym działaniem wody. Powoduje ona butwienie oraz gnicie, które najpierw psują wygląd, a ostatecznie powodują zniszczenie drewnianego wyposażenia.

Jak zachować naturalny kolor drewna wewnątrz

Wyposażenie domu, takie jak meble czy podłoga, jest lepiej chronione przed ciemnieniem niż drewno na zewnątrz. Jednak także tu nadmierne nasłonecznienie nie jest wskazane. Jak zachować naturalny kolor drewna w pomieszczeniach? Poza odpowiednią impregnacją, warto pamiętać o stosowaniu rolet lub zasłon. Drewniany parkiet skąpany w promieniach słońca prezentuje się pięknie, ale niestety zacznie szybciej ciemnieć. Opłaca się zatem zabezpieczyć go warstwą oleju, który dodatkowo wydobędzie jego naturalne piękno. W przypadku malowania podłóg często liczy się czas schnięcia, rozsądnym rozwiązaniem będzie zatem skorzystanie z szybkoschnącego lakieru. Warto wyrobić sobie także nawyk mycia podłóg i mebli lekką wilgotną szmatką czy mopem. Utrzymaniu naturalnego koloru drewna służą w końcu produkty do impregnacji i pielęgnacji o optymalnie dobranych barwach. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-zachowac-naturalny-kolor-drewna-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
8 + 20 =