Obudowa konstrukcji drewnianych płytami gk – poradnik

Czy warto obudować konstrukcję drewnianą płytami gk?

Bardzo często zabudowujemy przy pomocy płyt gk murowaną ścianę. Jest to powszechny zabieg na wyrównanie powierzchni w szybki i do tego naprawdę tani sposób. Czy w przypadku konstrukcji drewnianych, możemy jednak zrobić tak samo? Oczywiście można mieć wątpliwości co do tego, jednak jak najbardziej w tym wypadku można posłużyć się płytami gk. Dość łatwo jest je zastosować na powierzchniach drewnianych, bez żadnego uszczerbku dla ich konstrukcji.

Dlaczego czasem warto obudować konstrukcje drewniane?

Są dwa podstawowe powody, dla których decydujemy się na obudowanie konstrukcji drewnianej płytami gk. Jeden z nich to ochrona konstrukcji nośnej. Trzeba przyznać, że drewno jest dość delikatne. Gdy ma swoje lata, to jest niestety coraz mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym ogień również może je szybko strawić. W tym celu warto zatem zamontować płyty gk, które będą miały przykładowo właściwości ognioodporne. Na rynku obecnie dostępne są takie płyty. Mają one szczególną barwę, czerwoną bądź też różową. Dzięki ich zastosowaniu jesteśmy zatem w stanie ochronić drewno przed spaleniem. Ogień dopiero po dłuższym czasie jest w stanie przedrzeć się przez taką płytę gk.

Dla ochrony drewna można zdecydować się również na zastosowanie grubszych płyt, przykładowo mających 15 mm. Oczywiście tym samym zabieramy nieco powierzchni konkretnemu pomieszczeniu. Jednak konstrukcja staje się bardziej trwała. Płyty gk jest łatwo naprawić nawet wtedy, gdy faktycznie zostaną one uszkodzone. Do tego wystarczy możliwa do kupienia w każdym sklepie budowlanym masa szpachlowa.

Płyta gk do drewna, jest w stanie ochronić je również przed wpływem nadmiernej wilgoci. Może ona wynikać z podciągania kapilarnego bądź też przykładowo ze źle funkcjonującej wentylacji. Drewno niszczeje pod wpływem wody, a płyta gk może wpłynąć pozytywnie na jego stan. Płyty w kolorze zielonym, są specjalnymi płytami stosowanymi właśnie w takich sytuacjach. Mają one dość wysoką odporność na wilgoć, dlatego ich stosowanie jest w pełni uzasadnione w takich przypadkach.

Nie zawsze tylko te powody skłaniają nas do tego, aby zainwestować w taką obudowę. Możemy także mieć jakąś konkretną koncepcję aranżacyjną, do której po prostu nie będzie pasować konstrukcja drewniana. Wówczas zastosowanie takiej obudowy również ma rację bytu.

W jaki sposób montuje się płyty gk do drewna?

Po wyborze płyty gk do drewna, trzeba ją również odpowiednio zamontować. Można wykonać to dokonując wkręcenie bezpośrednio w konstrukcję drewnianą, korzystają ze specjalnych wkrętów gk do drewna. Możemy także zastosować u siebie stelaże z profili i przy ich pomocy przykręcić taką płytę. Niektóre osoby chcą posiłkować się w takiej sytuacji klejem, jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Drewno jest bowiem materiałem pracującym i lepiej unikać nakładania bezpośrednio na nie takich substancji.

Po przykręceniu płyt gk pozostaje nam wypełnienie szczelin odpowiednią masą do płyt regipsowych. Kolejno natomiast możemy wykonywać prace wykończeniowe.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/obudowa-konstrukcji-drewnianych-plytami-gk-o-czym-pamietac

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
9 + 5 =