malowanie białą farbą

Biel to kolor uniwersalny, który od pewnego czasu święci triumfy popularności w świecie aranżacji wnętrz. Nic jednak dziwnego, barwa ta jest ponadczasowa, z powodzeniem komponuje się z każdym stylem stanowiąc wymarzone tło dla dodatków, a przy tym jest nieodłącznym elementem tak popularnej obecnie estetyki minimalistycznej. Wbrew jednak pozorom, malowanie ścian na biało, zwłaszcza po kolorze, to bardzo wymagające zadanie. Łatwo bowiem popełnić tutaj błędy, które doprowadzą do nieatrakcyjnego wyglądu całego pomieszczenia. Jak zatem i czy malować ściany na biało? Na to i inne pytania odpowie niniejszy tekst.

malowanie na biało

Jak malować ściany na biało?

Odświeżanie ścian to najprostszy i najbardziej efektowny sposób na szybki remont. Aby jednak wynik końcowy był naprawdę zadowalający, do całego przedsięwzięcia należy podejść w przemyślany sposób. Kluczową kwestią jest zakup farby, zwłaszcza, jeżeli planujemy malowanie ciemnych ścian na biało. W takiej sytuacji z miejsca trzeba odrzucić wszystkie gorszej jakości produkty, i to zarówno ze względów ekonomicznych, ekologicznych, jak i estetycznych. No chyba, że chcemy powtarzać czynność malowania trzy, a nawet cztery razy… Drugą niezmiernie ważną sprawą jest wałek. Pokrycie koloru jasną farbą wiąże się z koniecznością nałożenia na niego odpowiedniej ilości białej farby, dlatego piankowe narzędzia z krótkim włosem nie zdadzą tu egzaminu. Konieczne będą czyste, nowe, dobrej jakości wałki dedykowane do danego rodzaju farby.

Malowanie ścian na biało po kolorze – najczęstsze problemy

Największym problemem przy zakrywaniu koloru są pojawiające się w czasie remontu smugi i prześwity. Często ich przyczyną jest kiepska jakość farby lub stosowanych podczas remontu narzędzi, jednak nie tylko. Wynikać one mogą również z niedokładnie umytych zabrudzeń, pleśni lub grzybów, które najlepiej usunąć za pomocą specjalistycznego preparatu. Ponadto, przed pomalowaniem powierzchni farbą właściwą, konieczne będzie nałożenie na nią gruntu. Pamiętajmy przy tym, że zawsze nakładanie kolejnego preparatu powinno nastąpić dopiero po kompletnym wyschnięciu poprzedniej warstwy. Nie spieszmy się, ponieważ niecierpliwość może zaowocować koniecznością dodawania kolejnej powłoki, co ani nie jest pożądane, ani opłacalne. Wreszcie, bardzo istotną, a niestety często pomijaną kwestią jest przestrzeganie zaleceń producenta farby dotyczących temperatur pracy, gdyż parametry te mogą znacząco wydłużać lub skracać całą czynność wpływając przy tym na efekt końcowy.

Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku pod linkiem: https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/malowanie-scian-na-bialo-po-kolorze-o-czym-pamietac