Konserwacja mebli lakierowanych – zrób to sam

Renowacja mebli lakierowanych to doskonała metoda na podarowanie nowego życia starym sprzętom, a przy tym na nadanie niepowtarzalnego charakteru swojemu mieszkaniu. Co istotne, pracę tę można z powodzeniem wykonać samemu, co wiąże się nie tylko z dużą oszczędnością, ale również z czymś bezcennym – satysfakcją. Dlatego, z myślą o wszystkich początkujących renowatorach i majsterkowiczach, powstał niniejszy poradnik zawierający podstawowe zasady, jakich należy przestrzegać przy renowacji starych mebli.

Odnawianie starych mebli lakierowanych

Renowację starych mebli należy zawsze rozpocząć od oceny ich stanu, zwłaszcza pod kątem powłoki oraz ewentualnych rys, pęknięć i ubytków. Zwykle takie oględziny kończą się stwierdzeniem o konieczności usunięcia starego lakieru, którą to czynność można wykonać czterema metodami. Pierwsza, najprostsza i najbardziej dostępna, ale przy tym czasochłonna, to zastosowanie papieru ściernego. Druga, znacznie szybsza, ale za to wymagająca zakupu lub pożyczenia specjalistycznego sprzętu, to użycie szlifierki. Trzeba tu jednak podkreślić, że obie te opcje dedykowane są głównie do równych, prostych powierzchni. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z bardziej fantazyjnymi meblami, ozdobionymi rzeźbami lub ornamentami, powinniśmy sięgnąć po specjalistyczny środek chemiczny. Preparaty takie, łatwo dostępne w sklepach meblarskich oraz budowlanych, po nałożeniu na powierzchnię, rozmiękczają lakier i umożliwiają jego łatwe usunięcie. Oprócz omówionych technik, w niektórych przypadkach możemy sięgnąć po dwie dodatkowe metody, opalarkę i skrobak. Pierwsza znacznie przyspiesza pracę, jednak nie poleca się jej osobom początkującym, ponieważ emitowane przez sprzęt gorące powietrze może spowodować poparzenia lub przypalić mebel. Druga z kolei doskonale sprawdza się w przypadku bardzo opornych, twardych powłok, jednak nieodpowiednie jej użycie może skutkować zarysowaniem drewna.

Malowanie mebli drewnianych lakierowanych

Kiedy już odpowiednio przygotujemy powierzchnię, możemy przystąpić do ostatniego etapu prac, jakim jest malowanie. Lakier powinien być dobrany z uwzględnieniem przeznaczenia mebla, czyli, posługując się przykładem, jeżeli odnawiamy stolik kawowy, musi być on odporny na zarysowania, temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, najlepiej wybierać produkty wysokiej jakości, posiadające wszystkie niezbędne certyfikaty i atesty, co zapewni nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli natomiast chodzi o samą czynność malowania, to najlepiej przeprowadzić ją za pomocą pędzla lub wałka kładąc 3-4 warstwy lakieru. Dodatkowo warto wykonać szlifowanie międzywarstwowe, dzięki czemu powłoka będzie gładsza, bardziej efektowna i trwalsza. Więcej niezbędnych informacji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/odnawianie-mebli-lakierowanych-krok-po-kroku

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
21 − 18 =