Skandynawski ogród – inspiracje

Skandynawski styl zagościł już w wielu domach. Głównie ze względu na swą funkcjonalność, prostotę, a przy tym elegancję. Nie pozostaje zatem nic innego jak urządzenie w ten sam sposób skandynawskiego ogrodu. Taka kompozycja z pewnością pomoże odpowiednio wygospodarować i uporządkować zieloną przestrzeń.

Rośliny w skandynawskim ogrodzie

Udekorowanie skandynawskiego ogrodu roślinami wymaga odpowiedniej wiedzy. Skandynawowie nie sadzą w swoich przydomowych rezerwatach przyrody roślin, które źle znoszą zimno. Ze względu na surowe warunki atmosferyczne Szwedzi, Finowie, czy Norwegowie sięgają po gatunki, które mimo zimna wyrosną piękne i zdrowe. W tym przypadku sprawdzą się np. iglaki, sosny, wrzosy oraz jabłonie, czy grusze.

Ponadto Skandynawowie cenią w ogrodach chaotyczne sadzenie roślin. Ma to na celu odzwierciedlić naturalny krajobraz. Dbają też o to, by wszystkie drzewa, krzewy i kwiaty nie wymagały zbyt dużej pielęgnacji i nie pochłaniały im dużo czasu. Pozwalają również na porost mchów, grzybów, czy pleśni.

Skandynawska przestrzeń

Aranżując skandynawski ogród podobnie, jak przy urządzania mieszkania w tym stylu należy zwrócić szczególną uwagę na przestrzeń oraz światło. Pozostawienie dużej ilości wolnego miejsca będzie bardzo trafnym rozwiązaniem. Ponadto decydując się na pokrycie ziemi żwirem lub kostką, czy płytami powinno wybrać się jasne barwy, które jeszcze bardziej podkreślą wielkość terytorium.

Skandynawskie meble do ogrodu

Przy wyborze ogrodowych mebli do skandynawskiego ogrodu, powinno się je dopasować do barwy podłoża. Bardzo dobrze sprawdzi się jasne drewno, które nada zielonej przestrzeni charakteru i idealnie wpisze się w jej naturalną koncepcję. Nie jest to jednak jedyny materiał, który mieszkańcy krajów skandynawskich wykorzystuj w swoich ogrodach. Często można spotkać się z zestawami wypoczynkowymi z wikliny, czy modernistycznego technorattanu.

Jeżeli otoczenie na to pozwala, to można również skonstruować miejsce na ognisko. Najlepiej wykonać je samemu z głazów, a dookoła porozstawiać drewniane pnie, które posłużą za stołki do siedzenia. Warto pamiętać również o tym, że skandynawski ogród jest pozbawiony jakichkolwiek dekoracyjnych detali. Dlatego wszelkie ozdoby nie są mile widziane. Więcej inspiracji znajdziecie pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/ogrod-w-stylu-skandynawskim-najlepsze-aranzacje

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
22 − 3 =