Salon w stylu prowansalskim

Styl pochodzący z południa Francji stał się bardzo popularny, także poza swoją rodzimą Prowansją. Inspirowane prowansalskimi domami wnętrza mają tą zaletę, że łączą pozornie niemożliwe do połączenia wartości – elegancji i swobody letnich dni na spędzanych na francuskiej wsi. Pola lawendy, słońce, wakacje. Dzięki aranżacji salonu w stylu prowansalskim sami będziemy mogli cieszyć się jej sielskim klimatem.

Salon w stylu prowansalskim

Wnętrza w stylu prowansalskim są bardzo jasne. Nie należy jednak kojarzyć ich jedynie w bielą. Odnaleźć w nim można na prawdę wiele koloru. Wszystkie pastelowe barwy i szarości znajdą w nim swoje miejsce. Styl ten wymaga dosyć dużo przestrzeni i światła. Wtedy tylko w pełni ujawnić się może jego potencjał i założenia. We wnętrzach małych lepiej ograniczyć się do paru wybranych elementów i wprowadzać go delikatnie poprzez dodatki. Pamiętaj jednak, że jasne barwy jeszcze powiększą pokój i dodadzą świeżości. Przytulne wnętrza upodobały sobie kolor kwitnącej lawendy, żółtawe odcienie zlanych słońcem dróg i błękit czystego, letniego nieba. Na podłodze niech zagoszczą deski, ewentualnie wprowadzić tak można elementy kamienia. Kamień jest bowiem tradycyjnym budulcem prowansalskich domów. Sufity z grubymi drewnianymi belkami to uzupełnienie drewniane deski podłogowe.

Meble w stylu prowansalskim

Meble najczęściej wykonane są z drewna zachowanego w naturalnej formie lub pomalowanego na rozbielone pastelowe kolory, zwykle w ciepłych odcieniach.

  • 1. W stylu prowansalskim najważniejszym meblem jest stół wokół którego będziemy mogli zgromadzić się z rodziną i przyjaciółmi. Zdecydowanie masywny, solidny, bezwzględnie drewniany. Kształt może być dowolny, prostokątny, owalny, okrągły, ważne by dla każdego z naszych bliskich znalazło się przy nim miejsce.
  • 2. Nieodzowne będą wiekowe kredensy o otwartych lub przeszklonych górnych szafkach. Oznaki długiego używania dodadzą mi uroku. Wprowadzą do wnętrza rodzinny klimat historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
  • 3. Kanapy i fotele obite są często tkaninami w kwiatowe desenie. Inspiracją dla nich powinny być przede wszystkim polne kwiaty występujące powszechnie w regionie. Dominuje oczywiście lawenda.
  • 4. Nie bójmy się lekko łączyć stylowych ludwikowskich mebli z tymi delikatnie rustykalnymi.

Styl prowansalski – dodatki

Wśród dodatków dominują przedmioty wykonane z gliny, ceramiki, szkła i metalu. Tkaniny przede wszystkim bawełniane i lniane o grubych, wyrazistych splotach. Z nich w naszym salonie wykonane będą obrusy, serwetki oraz ozdobne poszewki poduszek. Wśród ozdób dominują też praktycznie wykorzystywane wplatanie kosze. Najbardziej prowansalskie motywy to lawenda, winorośl, oliwki i cykady. Duże stylowe, stare lustra pięknie ozdobią i powiększą wnętrza. Pamiętajmy o postawieniu na naszym dużym stole albo na kredensie wazonu, ceramicznego lub glinianego, z bukietem lawendowych czy polnych kwiatów. Kwiaty dobrze będą wyglądały również na poduszkach i lekkich zasłonach.

Dowiedz się więcej o stylu prowansalskim z poradnika na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/styl-prowansalski-3-pomysly-na-oryginalne-dekoracje-scian

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 + 14 =