Rośliny całoroczne na skalniak

Skalniak to część ogrodu, która tworzy piękną kompozycję skał i roślin. Taką kompozycję można wykonać samemu, gdyż jest ona bardzo prosta w tworzeniu. Skalniakiem cieszyć się można cały rok, a sama pielęgnacja nie jest trudna. W każdym ogrodzie znajdzie się miejsce na tego typu ozdobę. Jest to również sposób, aby zagospodarować przestrzeń, na którą nie ma pomysłu. Wypełnienie jej takim połączeniem skał i roślin nada niepowtarzalny urok.

Jakie rośliny wybrać na skalniak

Aby skalniak pięknie prezentował się cały rok, należy wybrać do niego rośliny całoroczne. Najlepiej wybrać byliny, rośliny cebulowe, trawy, małe iglaki, rośliny kobiercowe, a nawet różnego rodzaju zioła. Jednak należy je dobrze rozmieścić, nie należy układać roślin w sposób obojętny. Byliny można sadzić razem z roślinami cebulowymi. Płożące rośliny, takie jak iglaki oraz kobiercowe najlepiej sadzić u podnóża. Posadzone na samej górze z czasem za bardzo się rozrosną i zdominują całą kompozycję. Należy rozmieszczać je w grupach po kilka sztuk tej samej odmiany. Obok siebie powinny znaleźć się rośliny, które będą ze sobą kontrastować. Stosując takie rozwiązanie, uzyska się ładny i naturalny efekt. Trzeba pamiętać o utrzymaniu odstępu między sadzonkami, aby mogły się one samodzielnie rozrosnąć.

Gdzie umieścić skalniak?

Odpowiednia lokalizacja, w jakiej znajdzie się skalniak, jest bardzo ważna. Najbardziej odpowiednim miejscem będzie zachodnia i wschodnia strona ogrodu. Nada się również strona północna. Najmniej odpowiednia będzie strona południowa, ponieważ tam będzie najwięcej ostrego słońca. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie rośliny go potrzebują. Bardzo ważnym elementem, o którym również należy wspomnieć, jest ziemia. Musi być ona dobrze przepuszczalna. Właściwą mieszanką będzie ziemia kompostowa, podłoże torfowe oraz żwirek i piasek.

Kiedy najlepiej skomponować skalniak?

Najlepszy terminem na powstanie skalnej kompozycji będzie wiosna lub późne lato. Od lipca do połowy sierpnia temperatury mogą być zbyt wysokie dla nowo posadzonych roślin. Najlepsze warunki są, wtedy gdy temperatura nie jest zbyt wysoka. Musi panować również odpowiednia wilgotność, która sprzyja ukorzenieniu się roślin.

Jak można się przekonać skalniak, potrzebuje niewielu elementów, aby ładnie się prezentował. Jest to kompozycja prosta, ale bardzo efektowna. Może on być niewielki lub zajmować znaczną część ogrodu, nie trzeba się ograniczać w jego budowie. Jest bardzo wiele sposobów i możliwości przy planowaniu skalniaka. Zawsze wkomponuje się idealnie, w każdym ogrodzie. Ponieważ wygląda on niezmiernie naturalnie, mimo że taka kompozycja nie jest przypadkowa. A zazwyczaj jest starannie przemyślana.

https://www.vidaron.pl/poradnik/rosliny-caloroczne-na-skalniak-piekny-ogrod-przez-caly-rok

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
18 ⁄ 9 =