Kuchnia w stylu rustykalnym – inspiracje i przykładowe aranżacje

Jeżeli chodzi o wykończenie kuchni mamy do wyboru wiele styli i rodzajów wystroju. Do jednego z bardziej oryginalnych możemy zaliczyć styl rustykalny, który pomaga w stworzeniu wyjątkowej przestrzeni oraz pozwala nam na różnorodne i ciekawe aranżacje. Co cechuje rustykalny styl i jak wprowadzić go do kuchni? W dzisiejszym artykule garść pożytecznych porad i inspiracji.

Co to jest styl rustykalny?

Główną rolę w rustykalnych aranżacjach odgrywa drewno. Musi być go bardzo dużo i najlepiej, aby było naturalne. Bardzo ważna jest również kolorystyka. W stylu rustykalnym dominuje brąz i biel. Wnętrza inspirowane stylem rustykalnym są zdecydowanym przeciwieństwem industrializmu, ponieważ tutaj królują dodatki i unikanie pustej, chłodnej przestrzeni, dzięki czemu aranżacje są bardzo ciepłe i przytulne.

Jak wprowadzić styl rustykalny do kuchni?

Jeśli marzy nam się rustykalne wykończenie kuchni nie możemy zapominać o materiałach, takich jak drewno, bawełna, kamień i len. Nie tylko musimy o nich pamiętać, ale musimy zastosować je w dużej ilości, ponieważ to głównie one dodają charakteru naszemu wnętrzu i sprawiają, że kojarzy się ono z klimatyczną wiejską chatką.

Podłoga

Najlepiej, aby była wykonana z naturalnego drewna lub kamienia. Aby wprowadzić trochę stylu „retro” warto zadbać, aby użyte drewno miało widoczne ślady użytkowania. W przypadku domu z historią będzie to możliwe, natomiast jeżeli mamy w planach kłaść drewnianą podłogę, można pokusić się o drewno rozbiórkowe. Jest to szczególnie ważne, ponieważ to właśnie „stare” wnętrze definiuje rustykalny styl naszej kuchni. Dlatego szukajmy elementów, które będą zdecydowanym przeciwieństwem nowoczesności i obudzą w naszym wnętrzu „ducha przeszłości”

Stół

Podobnie jak w przypadku podłogi, musi być solidny, ładny i… stary. Możemy poszukać mebli „z historią” z rynku wtórnego, które wniosą charakterystyczny klimat do naszej kuchni. Może się to wydawać dziwne, w przypadku mówienia o dobieraniu elementów aranżacji, ale im więcej śladów użytkowania, tym lepiej.

Dodatki w stylu rustykalnym

Nie będziemy w stanie stworzyć wnętrza w stylu rustykalnym bez odpowiednio dobranych dodatków. W kuchni musi znajdować się wiele elementów, tworzących razem przytulne pomieszczenie. Warto zadbać o naturalne materiały, np. bawełniane zasłony lub lniane obrusy.

Szafki i blaty nie powinny być puste. Każda widoczna przestrzeń powinna być zasłonięta czymkolwiek, np. dzbankiem, kubkiem, poduszką.

Ściany również powinny być ozdobione obrazami, aby nie dopuścić do ochłodzenia przestrzeni.

Nowoczesna kuchnia w stylu rustykalnym

Mimo, że styl rustykalny najlepiej sprawdzi się w „starych” pomieszczeniach, można wprowadzić go również w wersji nowoczesnej. W tym celu warto zaopatrzyć się w drewniane, betonowe i marmurowe elementy oraz wiele naturalnych materiałów.

Styl rustykalny to bardzo interesująca forma aranżacji w kuchni. Jest to bardzo przytulny i ciepły styl, tworzący przestrzeń „z historią”. Może zostać wprowadzony do starych domów lub do nowych domów, w bardziej nowoczesnej formie. Elementy tego ciekawego stylu dodają wnętrzu charakteru i sprawiają, że aranżowana przestrzeń staje się wyjątkowa.

 

Więcej co nieco o stylu rustykalnym znajdziesz w poradniku na https://www.sniezka.pl/poradniki/style-dekoracyjne/styl-rustykalny

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
17 × 1 =