Drewniane okiennice – nowoczesna klasyka

Tradycyjne okiennice wracają do łask, ponieważ współcześni inwestorzy dostrzegają ich walory praktyczne i estetyczne. Przez setki lat były jedynym sposobem zasłonięcia okna, dzisiaj coraz chętniej się do nich wraca z uwagi na funkcjonalność, doceniane są także jako nieszablonowy sposób na urozmaicenie elewacji. Jak zrobić drewniane okiennice? A może lepiej zamówić je u profesjonalnego stolarza?

Z jakiego drewna okiennice powinny być wykonane?

Przede wszystkim solidna okiennica wymaga zastosowania litego drewna. Taki materiał znacznie lepiej opiera się upływowi czasu niż cienkie płyty czy elementy klejone z kilku warstw. A z jakiego drewna okiennice powinny zostać wykonane? Poszczególne gatunki wykazują tu odmienną odporność na wpływ konkretnych czynników atmosferycznych, co warto wziąć pod uwagę. I tak przykładowo w klimacie wilgotnym dobrze sprawdza się modrzew. Takie rozwiązanie powinni wybrać właściciele domków nad morzem, zastanawiający się, z jakiego drewna okiennice najlepiej zniosą podwyższony poziom wilgoci w powietrzu. Podczas zakupu materiału nie można zapominać o gęstości, a zatem i wadze, poszczególnych rodzajów drewna. Ma ona znaczenie chociażby w kontekście mocowania na różnych ścianach, nie zawsze tak samo mocnych. Do najpopularniejszych gatunków krajowych należą sosna i świerk. Polscy inwestorzy doceniają je przede wszystkim za przystępną cenę oraz znaczące walory w zakresie termoizolacji.

Jak zrobić drewniane okiennice?

Ktoś z nutką do rękodzieła, stolarstwa czy budownictwa nie powinien mieć problemów z samodzielnym wykonaniem okiennicy. Przed przystąpieniem do pracy, należy jednak stworzyć dokładny projekt. Tylko w ten sposób uniknie się kosztownych błędów, uszkodzeń elewacji czy niedomykających się skrzydeł okiennicy. Poza ładnym wyglądem oraz ochroną przed promieniami słonecznymi pełni ona także rolę dodatkowego zabezpieczenia domu. Musi się zatem dokładnie zamykać, a to z kolei wymaga wykonania dokładnych pomiarów, precyzyjnego cięcia drewna oraz fachowego montażu zawiasów. O tych i wielu innych szczegółach, jak zrobić drewniane okiennice, można poczytać w Internecie. Dostępne są tam również filmy instruktażowe. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, nie ma czasu czy niezbędnych narzędzi, a jednak marzy o stylowych okiennicach, najlepiej skontaktować się z profesjonalną firmą. Od jakiegoś czasu omawiana tu stolarka cieszy się rosnącym uznaniem. Nie tak trudno zatem dotrzeć do fachowca, który wykona okiennice w wybranym stylu. Podpowie też, dlaczego warto zainwestować w ruchome lamele i doradzi sposób montażu do konkretnej ściany. Więcej informacji znajdziecie w tym poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewniane-okiennice-klasyka-w-nowoczesnym-wydaniu

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
5 − 4 =