Każdy potwierdzi to, jak ważne jest, aby zarządzanie nieruchomościami było powierzane osobom kompetentnym, odpowiedzialnym, nastawionym na służbę a nie biznes, myślącym, zadaniowym i nieociągającym się w kwestiach ważnych.

Zarządzanie nieruchomościami i wspólnotami w każdym jednym polskim mieście to zasadniczy element działalności urzędu, firm i osób indywidualnych.

Istotne jest też to, że takie osoby powinny mieć przeświadczenie, że ich praca to nie zajmowanie się martwą nieruchomością na sucho bez emocji i zaangażowania, ale aby wiedziały, że swoją pracą dbają o miasto i o wspólnotę ludzką.

W zarządzaniu kryje się potencjał

Warto nadmienić, że zarządzanie nieruchomościami nie opiera się wyłącznie na takim a takim zleceniu i wykonaniu zadania tak a tak. Zarządzanie to pełny pełny zakres działalności. To praca techniczna, remontowa, prawnicza, księgowa czy  administracyjna. To realizacja i załatwianie bieżących spraw wspólnoty i doglądanie nieruchomości.

Dlaczego zarządzanie nieruchomościami jest ważne?

Zanim odpowie się na to pytanie, to trzeba powiedzieć, że nieruchomości wszelkie typu tworzą całość architektoniczną i miejską. Nieruchomości decydują o atrakcyjności miasta – te najbardziej znane pozwalają na skojarzenia z konkretny miastem (Nikiszowiec w Katowicach, Księży Młyn w Łodzi, Jeżyce w Poznaniu). Jeśli miast ma atrakcyjne nieruchomości to do ściągają do miasta mieszarządzanie nieruchomościami1zkańców i inwestorów. Dlatego, zarządzanie nieruchomościami nie powinno mieć przypadkowego charakteru, a powinno być częściej większego projektu.

Różne przypadki

Oczywiście, zdarzały się (i zdarzają się) takie sytuacje, gdy zarządzanie nieruchomościami odbywało się w sposób skandaliczny, a z nieruchomościami bywało  bardzo różnie, bo całkowicie zaniedbane i zdewastowane. Takie problemy nie brały się znikąd, bo polityka mieszkaniowa jest na słabym poziomie, zarządcy nieruchomości nie zawsze są poważnymi i odpowiedzialnymi ludźmi, a i lokatorzy to czasami osoby, które nie szanują swojego otoczenia.