Jak oczyszczać elewację?

Każdy z nas uwielbia mieszkać w pięknym domu i wcale nie chodzi tutaj o wnętrze. Nie musimy się oszukiwać, mamy taką naturę, że również innym – sąsiadom, przechodniom, gościom chcemy pokazać się z jak najlepszej strony. Właśnie dlatego dbałość o zewnętrzną część domu jest tak ogromnie ważna. Wbrew pozorom wszelkiego rodzaju zabrudzenia spowodowane grzybem czy przebarwienia od zacieków jest mocno widać na elewacji, szczególnie jasnej, więc warto wiedzieć w jaki sposób oczyszczać elewację, aby uniknąć problemów!

Woda to zawsze dobry pomysł!

Woda jest najbardziej neutralnym ze środków myjących, jakie możemy zastosować do oczyszczenia elewacji. Oczywiście nie sprawdzi się ona przy każdym zabrudzeniu, ale sprawdzi się kiedy regularnie, na bieżąco przeprowadzamy takie czyszczenie. Woda pozwoli pozbyć się tłustych osadów albo luźnych solnych nalotów. Konieczne jest jednak pamiętanie o tym, żeby nie szorować ścian, a jedynie je spłukać. Szorowanie mogłoby uszkodzić powierzchnię ścian!

Ściany bez mikroorganizmów

Mikroorganizmy mają to do siebie, że potrafią wejść bardzo głęboko w tynk, więc ich pozbycie się nie jest proste. Jak się łatwo domyślić, nie są oni pożądanymi gośćmi naszego domu. Na szczęście na rynku można znaleźć środki, przy pomocy których pozbędziemy się bakterii oraz innych żyjątek w naszych ścianach. Jak wcześniej wspomniałem, potrafią one wejść bardzo głęboko w ściany, więc środki służące do walki z nimi, należy nałożyć na powierzchnię ściany i nie spłukiwać ich przez kilka dni. Minimalny czas utrzymania detergentu to około 6-12 godzin ale lepiej dla pewności zostawić na dłużej, aby mieć większa pewność, że pozbyliśmy się mikroorganizmów.

Grzyby nie zawsze są dobre

I chociaż zwykle lubimy się nimi zajadać, to tym razem nie mam na myśli grzybów, po które udajemy się zwykle do lasu. Czasami na ścianach elewacji, szczególnie w zacienionych i wilgotnych miejscach, możemy dojrzeć zielonkawy nalot. Na początku może nie rzuca się tak bardzo w oczy ale gwarantuję, że kiedy się tym odpowiednio nie zajmiemy to jest duża szansa, że się rozrośnie i stanie się mocno widoczny. Warto zawczasu ochronić elewację przed pojawieniem się glonów i grzybów, za pomocą odpowiednich farb, które w swej strukturze zawierają odpowiednie środki. Kiedy jednak mimo wszystko pojawi się konieczność oczyszczenia ściany, musimy pamiętać, że robi się to na morko, czyli po zwilżeniu ściany. Następnie za pomocą szpachelki albo miotełki o delikatnym włosiu, staramy się pozbyć niechcianego nalotu. Możliwe jest także użycie myjki ciśnieniowej. Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać to konieczność unikania wzbijania kurzu z tego nalotu. W pyle są rodniki grzybów i glonów, które mogą osadzić się na budynku w innej części i ostatecznie okaże się, że nasze oczyszczanie elewacji stanie się niczym innym a jedynie syzyfową pracą.

Wiele, wiele innych sposobów

Nie sposób wymienić wszystkie sposoby na oczyszczanie elewacji. Wszystko zależy od tego co zabrudziło ściany naszego domu, a zabrudzeń jest ogromna ilość. Więcej informacji o oczyszczaniu, a przy okazji malowaniu elewacji, znajdziecie pod adresem: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/czyszczenie-i-malowanie-elewacji-poznaj-10-praktycznych-porad

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
30 ⁄ 6 =