Wybór farby do maszyn przemysłowych i budowlanych

Gdy malujemy wnętrza domów czy też mieszkań, to zwracamy szczególną uwagę na aspekt estetyczny. W przypadku malowania maszyn budowlanych i przemysłowych, sytuacja przedstawia się zgoła inaczej. Tutaj nie jest ważny efekt wizualny, a praktyczny. Farba do takich maszyn musi zapewniać trwałą i solidną powłokę, odporną chociażby na rdzę. Tam gdzie każdego dnia należy wykonywać solidną pracę, aspekty wizualne bardzo często ustępują funkcjonalności i wysokiej jakości. Jak zatem wybrać odpowiednią farbę do maszyn budowlanych oraz przemysłowych?

Cechy farb przemysłowych

Gdy wybieramy farbę do wnętrza, to zazwyczaj jest to typowa farba do ścian. Gdy natomiast chcemy pomalować maszyny przemysłowe czy też budowlane, to musimy oczywiście wziąć pod uwagę przede wszystkim farby do metalu. Ewentualnie mogą one służyć również do pokrywania powierzchni betonowych, z którymi bardzo często mamy do czynienia na halach przemysłowych.

Gdy wybieramy farbę, powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na jej cechy oraz właściwości. Już na samym początku musimy określić czy farba ma być wykorzystywana we wnętrzu, czy też na zewnątrz. Farby do zewnętrznych powierzchni, muszą być odporne także na działanie różnych czynników atmosferycznych, przykładowo deszczu czy też mrozu. We wnętrzach często nie stykamy się z takimi problemami i warunki panujące chociażby w fabrykach, ocenia się w sposób indywidualny. Musimy również wziąć pod uwagę to, w jakich temperaturach farba będzie musiała sobie radzić. Przykładowo malując piece musimy mieć świadomość tego, że farba musi być odporna na bardzo wysokie temperatury.

Farba do maszyn przemysłowych musi być również odporna na korozje. Maszyny zazwyczaj są wykorzystywane w różnych warunkach, a w samym wnętrzu hal także nie panują jakieś sterylne warunki. Może dostać się tam czasem nawet deszcz. Na farbach mamy zazwyczaj zaznaczoną skalę korozyjności. Możemy mieć zatem ostatecznie pewność, ile farba jest w stanie wytrzymać.

Farby do malowania maszyn przemysłowych mają również różne okresy trwałości. Warto zatem sprawdzić czy jest ona odporna chociażby na szorowanie. Jeśli jakaś maszyna będzie cały czas narażona na zanieczyszczenia, wówczas farba musi sprawdzać się wtedy, gdy będziemy chcieli je usunąć.

Jak sprawdzić trwałość farby?

Farby do maszyn przemysłowych muszą przede wszystkim wykazywać się naprawdę bardzo wysoką trwałością. Jeśli maszyny mają być użytkowane w jakichś nietypowych warunkach, to powinno nam szczególnie zależeć właśnie na tym kryterium. Normy na farbach dotyczące trwałości, są oznaczane listerą C oraz właściwą liczbą. W takich oznaczeniach znajdziemy:

– C1, farba ma niską trwałość i najlepiej sprawdza się we wnętrzach, gdzie dodatkowo jest ogrzewanie,

– C2, we wnętrzu mogą występować warunki niekontrolowane, nawet wilgoć. Na zewnątrz natomiast musi panować niski poziom skażenia powietrza, czyli przykładowo na wsi,

– C3, farby do maszyn przemysłowych i budowlanych, jednak przy umiarkowanym zanieczyszczeniu,

– C4, farba może mieć nawet bezpośredni kontakt z substancjami chemicznymi,

– C5, farby odporne na najbardziej ekstremalne warunki.

Dowiedz się więcej w poradniku na https://www.rafil.pl/farby-do-maszyn-przemyslowych-i-budowlanych-jak-wybrac/

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
21 ⁄ 7 =