Tynki dekoracyjne w aranżacji salonu i nie tylko – rodzaje i wskazówki jak nakładać tynk ozdobny

Rama pod półkę czy telewizor. Wymyślne wzory na całej ścianie. Tynki dekoracyjne dają niesamowity efekt wizualny w aranżacji. Pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale również ochronną. Wszystkie informacje dotyczące tynków dekoracyjnych w aranżacji salonu i innych pomieszczeń, znajdziesz poniżej.

Tynki dekoracyjne rodzaje

Istnieje wiele rodzajów tynków ozdobnych. W naszych propozycjach znalazły się te najlepsze:

  • Tynk strukturalny
  • Tynk zacierany
  • Tynk ciągniony
  • Tynk mozaikowy
  • Stuik
  • Tynk japoński

Jak efektownie położyć tynk strukturalny?

Wyznaczenie płaszczyzny struktury
Do tego zadania będziesz potrzebował miarki (zmierzenie powierzchni), ołówka (zaznaczenie), poziomicy (wyrównanie) oraz taśmy malarskiej. Z precyzją zmierz ścianę i wyodrębnij pole, na którym ma się znaleźć tynk ozdobny. Dzięki przedmiotowi do pisania zaznaczyć punktami wybraną przestrzeń, aby później z łatwością mógł przejść do kolejnych etapów działania. Następnie użyj poziomicy do wyznaczenia osi. Aby grunt nie rozmył linii, wzdłuż nich, wyznaczonych przez ołówek, naklej taśmę malarską.

Gruntowanie

To bardzo ważne działanie. Ma za zadanie przygotować podłoże przed nałożeniem kolejnych powłok. Gruntowanie wyrównuje, zmniejsza chłonność oraz wzmacnia podłoże. Ponadto utrudnia rozwój grzybów i pleśni. Do nakładania gruntu będą potrzebne pędzel (najlepszy wybór), wałek lub natrysk. Ważne jest, aby przy wyborze preparatu do gruntowania, wybrać ten, który będzie dobrej jakości. Roztwór z pewnością będzie miał o wiele lepsze właściwości silnego wiązania się z podłożem. Następnym krokiem będzie pozostawienie grunt do wyschnięcia.
Nakładanie materiału strukturalnego

Etap, który można uznać za końcowy. Na przyschnięty grunt należy nałożyć pierwszą warstwę reliefu (tynku strukturalnego). Do umieszczenia wierzchniej warstwy potrzebna będzie paca wenecka. Grubość materiału na narzędziu dostosowujemy w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać. Ruchy wykonywanie przy nakładaniu powinny iść od zewnątrz do wewnątrz. Następnie należy wyciągnąć strukturę, za pomocą wałka. Przejedź kilka razy po nałożonym tynku dekoracyjnym.

Zdobienie

Tynk dekoracyjny, tak jak sama nazwa wskazuje ma być dekoracją. Daj się ponieść fantazji i wykonaj wzorki jakie tylko chcesz. Czego będziesz potrzebował do wykonania? Wszystko zależy od Ciebie i od Twojego pomysłu.

Odklej taśmę

Póki nasz materiał strukturalny jeszcze nie wysechł, odważnie zerwij taśmę malarską. Ważne jest, aby zrobić to przed całkowitym wysuszeniem, ponieważ gdy zrobimy to później, może to spowodować zniszczenie wcześniej nałożonej powłoki lub częściowe jej oderwanie.

Szlifowanie

Aby wyrównać chropowatą nawierzchnię przyczep papier szlifujący do packi weneckiej. Przejdź nią po całym nałożonym tynku strukturalnym, ale nie szlifuj do zera. Ten etap ma za zadanie jedynie zmatowić ścianę, aby w późniejszych etapach nie doszło do uszkodzeń narzędzi malarskich.

Malowanie

Przed pomalowaniem pamiętaj o ponownym naklejeniu taśmy malarskiej. Następnie połącz kolorowy barwnik z tynkiem dekoracyjnym w odrębnym wiaderku. Dobrze wszystko rozmieszaj. Dokładnie rozprowadź pędzlem uzyskany kolor po wyznaczonym obszarze z tynku. Nie możesz pominąć żadnego „zakamarku”. Jeśli chcesz, aby powłoka została naturalnego koloru tynku, możesz pominąć ten krok. Jednak pomimo wszystko zalecane jest nałożenie rozdrobnionego barwnika, gdyż będzie spełniał funkcję dodatkowej ochrony.

Uzyskanie faktury z głębi

Nie czekaj aż farba wyschnie. Pomimo, że barwnik schnie dosyć długo, szybko nawiąże przyczepność. Namocz gąbkę zimną wodą i przejedź nią po powierzchni, na której znajduje się tynk ozdobny. Dzięki tej czynności pozyskasz fakturę z głębi. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.magnatfarby.pl/en/ekspert-radzi/10-pomyslow-na-tynki-dekoracyjne-w-aranzacji-salonu

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
19 − 7 =