Firanki lub zasłony to najczęstszy wybór Polaków, jeśli chodzi o przystrajanie okien. Jednak obok nich pojawiły się rolety, które posiadają przynajmniej tyle samo zalet, co tradycyjnie wybierane dekoracje. To od właścicieli mieszkań zależy na które z nich się zdecydują Zaplanowana dekoracja okienna pozytywnie wpłynie na estetykę i komfort przebywania w pomieszczeniu.

Firanki

Jeśli chodzi o firanki, to nierzadko wybierane są ze względu na ich udaną kompozycję z wnętrzami utrzymanymi w tradycyjnych aranżacjach. Ich wykorzystanie wprowadza do wnętrza rodzinny nastrój. Ponadto oferta rynkowa firan jest bardzo szeroka – od gotowych klasycznych modeli po te szyte na miarę i najbardziej ekstrawaganckie. Jeżeli wnętrze jest dość słabo rozjaśniane naturalnym słońcem, transparentne firanki drastycznie nie zmniejszają ilości wpadających promieni słońca. Firanki pełnią również rzeczywistą funkcję jako dekoracje okienne, jeżeli chcemy nimi zatuszować pewne niedoskonałości wyglądu sfer w pobliżu okna. Jest to najczęściej nieatrakcyjnie wyglądający parapet lub brzydkie ściany. Firanki to element dekoracyjny najczęściej spotykany w eleganckich miejscach takich jak hotele czy restauracje. Jednak firanki posiadają również pewne wady. Łatwo nasiąkają zapachem, muszą być prane i nie dają całkowitej ochrony przed wzrokiem szczególnie wścibskich sąsiadów.

Rolety

roletyDla osób, które wymienione kwestie uważają za kluczowe, istnieje zawsze wybór dekoracji jakimi są rolety. Za ich pomocą możemy sprawnie określać jak wiele światła chcemy, aby wpadało do danego pomieszczenia. Do tego będą skuteczne w pomieszczeniach, które mają tendencję do wysokiego nagrzewania się w czasie lata. Jako dekoracje okienne, rolety również sprawdza się w swej roli – są szeroko dostępnym produktem występującym w wielu wersjach. Rolety to opcja dla leniwych jako że ich czyszczenie jest łatwe, jeśli jest wymagane, gdyż zazwyczaj rolety nie brudzą się szybko. Rolety są często wykorzystywane w biurach, salach konferencyjnych i wielu innych oficjalnych miejscach.