Robimy ogród wertykalny , czyli trochę natury we wnętrzu

Ogród wertykalny to ostatni krzyk mody. Pomysł nie tylko na nowoczesną dekorację, ale także na zdrowe rozwiązanie oczyszczające powietrze. W naszym poradniku przeczytasz, jak prosto urządzić zieloną ściankę.

1. Gdzie założyć ogród wertykalny

Na ogród wertykalny najlepiej wybrać ścianę o wystawie zachodniej lub południowej – w tych miejscach panują dobre warunki świetlne. Ściana, na której chcemy założyć ogród wertykalny, powinna być wytrzymała na obciążenia. W zależności od użytej technologii 1m2 ogrodu wertykalnego może ważyć kilkanaście do kilkudziesięciu kilogramów.

2. Jaki materiał wybrać do ogrodu wertykalnego

Jeśli posiadamy środki, by wynająć firmę ogrodniczą zakładającą pionowe ogrody, można pokusić się o puszczenie wodzy fantazji. Wtedy zwraca się uwagę nie tylko na sposób wykonania i użyte materiały, ale także na kreatywny i bogaty wygląd zielonej ściany. W przeciwnym wypadku – przy samodzielnym montażu – najlepiej wybrać jak najprostsze rozwiązania. Z reguły założenie ogrodu wertykalnego w pomieszczeniach jest nieco łatwiejsze niż na zewnętrznych ścianach budynku (chociażby ze względu na rozmiary i większy wybór gatunków roślin).

3. Zalety ogrodu wertykalnego

Kaskada gęstych, zielonych roślin nadaje domowi uroku i tajemniczości zarówno w oczach dorosłych, jak i dzieci. Nigdy nie wiadomo, co kryje się za gęsto porośniętą roślinami zieloną ścianą! Czy można odnaleźć za nią sekretne przejście do Tajemniczego Ogrodu? Ukrytą bramę do Narni? Furtkę do bajkowej Krainy Czarów? Wertykalne arcydzieło z pewnością pozwala wkroczyć na ścieżkę fantazji, daje zielone światło do rozwoju wyobraźni Waszych dzieci.
Zielona ściana upiększy dom zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Tworzy najróżniejsze mozaiki form, kształtów i kolorów. Zielona ściana w salonie spełnia również funkcje praktyczne. Ściana z roślinami zasłoni niedociągnięcia po średnio udanym remoncie, przykryje stare, nadgryzione zębem czasu ściany. Ogrody wertykalne skutecznie zagłuszą uliczne hałasy. Przytłumią odgłosy prac budowlanych, przejeżdżających aut i tramwajów.

4. Jakie rośliny do ogrodu wertykalnego

Do ogrodów wertykalnych powinno się wybierać gatunki możliwie łatwe w uprawie, niewymagające dużo miejsca – zarówno jeśli chodzi o część nadziemną, jak i podziemną roślin. W ogrodzie wertykalnym korzenie roślin mają ograniczony wzrost, a same rośliny konkurują o światło i przestrzeń.
W ogrodach wertykalnych często sadzi się: skrzydłokwiaty, zielistki, bluszcze, maranty, rośliny z rodziny ananasowatych.

5. Jak zamontować ogród wertykalny

Montaż ogrodu wertykalnego (zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku) zależy głównie od technologii użytych materiałów, jednakże pewne elementy pozostają niezmienne. Pomiędzy ścianą a konstrukcją (np.: panelami) należy umieścić warstwę ochronną np.: z PCV. Takie zabezpieczenie dodatkowo usztywni konstrukcję i ochroni ściany przed wilgocią. Panele, w których umieszcza się donice lub sadzi rośliny, należy osadzić na mocnych ramach – kratownicach (np.: z metalu). Podłożem dla roślin może być żyzna ziemia lub poliamidowy filc. Często koniecznością (przynajmniej w przypadku większych ogrodów) jest instalacja systemu nawadniania – najlepiej połączyć to z dostarczaniem roślinom składników pokarmowych. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-urzadzic-ogrod-wertykalny-poradnik-krok-po-kroku

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
20 ⁄ 5 =