Popularne i praktyczne – drewno świerkowe

Drewno od zarania dziejów cieszy się ogromną popularnością ze względu na szereg walorów użytkowych, w tym dobrą izolację termiczną, wysoką przydatność do prefabrykacji, lekkość oraz wytrzymałość. Ponadto, nie sposób nie wspomnieć o zaletach wizualnych tego materiału, które sprawiają, że jest on praktycznie niezastąpiony zarówno we wnętrzach naszych domów, jak i poza nimi, między innymi jako element dekoracji ogrodowych. Spośród rozlicznych gatunków wykorzystywanych w produkcji, jednym z najpopularniejszych jest drewno świerkowe, którego wyjątkowe parametry sprawiają, że obecne jest praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu.

Drewno świerkowe – zalety i zastosowanie

Drewno świerkowe jest miękkie, o średniej wytrzymałości i dużej sprężystości. Łatwo poddaje się suszeniu, nie pękając przy tym i nie pęczniejąc. Co więcej, jest wyjątkowo podatne na obróbkę mechaniczną, łączenie za pomocą kleju oraz barwienie powierzchni, przez co znajduje szerokie zastosowanie w meblarstwie. Dodatkowym jego atutem jest wytrzymałość na rozciąganie i zginanie, a także nieprzeciętne walory estetyczne, ciepłe, jasnożółte wybarwienie i wyraziste słoje roczne. Ze względu na te cechy drewno świerkowe jest szczególnie popularne w stolarstwie, budownictwie zewnętrznym i wewnętrznym, branży wykończeniowej, lutnictwie, górnictwie i budownictwie wodnym, a także w przemyśle papierniczym i celulozowym.

Konserwacja drewna świerkowego

Dobrej klasy drewno świerkowe stanowi doskonały materiał o ile oczywiście zostanie odpowiednio zabezpieczone. Jednym z najlepszych i najpopularniejszych sposobów jest impregnacja ciśnieniowo-próżniowa, którą wykonuje się w warunkach przemysłowych. W metodzie tej preparat zabezpieczający wprowadza się pod odpowiednim ciśnieniem. Sprawdza się ona zwłaszcza w przypadku drewna wykorzystywanego na zewnątrz, które jest wyjątkowo narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Najprostszą zaś i najpopularniejszą metodą jest impregnacja powierzchniowa wykonywana metodą natryskową, wałkiem lub pędzlem. Aby jednak efekt był naprawdę zadowalający liczy się nie tylko sposób nałożenia warstwy ochronnej, ale również rodzaj zastosowanego środka. Powinien on być dobrany przede wszystkim pod kątem przeznaczenia drewna, inny do pomieszczeń wewnętrznych, inny do mebli ogrodowych, a jeszcze inny do więźby dachowej. Kolejną popularną metodą ochrony drewna jest malowanie. Tutaj, podobnie jak w poprzednim wypadku, preparat dobieramy pod kątem przeznaczenia danego elementu oraz zamierzonego efektu wizualnego. Malowanie drewna świerkowego jest jednak o tyle łatwe, że wyróżnia jest bardzo jasny kolor, dzięki czemu łatwo nadać mu zaplanowaną barwę.

Więcej informacji znajdziecie w poradniku pod adresem:https://www.vidaron.pl/poradnik/malowanie-i-konserwacja-drewna-swierkowego-poradnik

 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
15 − 11 =