nowoczesny salon ze schodami

Schody w salonie są elementem współczesnych aranżacji. W przeszłości takie rozwiązanie nie było stosowane, a wejście na piętro znajdowało się w holu czy korytarzu. Niekiedy w kuchni lub na tyłach domu. Dzisiaj schodów już się nie chowa. Przeciwnie, traktowane są jako efektowny dodatek, uzupełniający wnętrze i nadający mu nietypowego charakteru. Jak wpisać je w wystrój salonu?

Nowoczesne salony ze schodami

Wnętrze urządzone w stylu nowoczesnym jest raczej minimalistyczne. Trudno doszukać się w nim nadmiaru dodatków, a pojawiające się przedmioty są przemyślane i wkomponowane w całość. Tego rodzaju ozdobą mogą być także schody. Współczesne możliwości konstrukcyjne pozwalają czynić z nich ciekawe, a nawet widowiskowe projekty. Niektóre pozbawione są poręczy, a poszczególne stopnie wydają się wznosić swobodnie w powietrzu. Kształt tych ostatnich także bywa nietypowy. Jak widać, nowoczesne salony ze schodami mogą się prezentować bardzo interesująco. Włączenie do takiej aranżacji tradycyjnych stopni i bogato zdobionej balustrady raczej się nie sprawdzi. Wyjątkiem jest drewno. Ten surowiec pasuje zarówno do klasyki, jak i modernizmu we wnętrzach. Można łączyć go ze szkłem balustrady i stalowymi wstawkami. Nieco nietypowym, ale na pewno ciekawym pomysłem będzie nowoczesny salon z kutą poręczą schodów.

Nowoczesny salon schody wyeksponowane, a może ukryte?

Jeżeli w salonie pojawiają się schody, raczej nie są zakrywane ścianą. Taki zabieg jest uzasadniony, jeżeli domownikom zależy na kameralnej atmosferze w centralnej części domu i nie chcą nadmiernie łączyć strefy prywatnej z publiczną. Nowoczesne aranżacje mają jednak to do siebie, że opierają się na otwartym układzie oraz umownych granicach pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Urządzając w tym stylu nowoczesny salon schody się eksponuje. Aby całość prezentowała się jak najlepiej, warto zachować konsekwencję w doborze materiałów. Paleta zastosowanych kolorów jest raczej stonowana. Wyjątkiem są schody w bardzo surowych wnętrzach, tam można pokusić się o wyraziste wejście na kolejne piętro. Najczęstszym zabiegiem jest zastosowanie oryginalnej poręczy lub zabieg odwrotny, a mianowicie całkowita rezygnacja z niej. Osobom z lękiem wysokości czy rodzicom małych dzieci taki wybór nie jest jednak polecany. Nic straconego, wystarczy przejrzeć projekty w Internecie czy porozmawiać z zaufanym architektem. Koncepcji na nowoczesne schody w salonie nie brakuje. W większych domach z powodzeniem stosuje się te zaokrąglane, łagodnie wijące się w górę. W mniejszych wnętrzach lepiej odnajdą się proste stopnie, ulokowane przy jednej ze ścian. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/5-aranzacji-nowoczesnego-salonu-ze-schodami