Boazeria

Jeszcze do niedawna była traktowana, jako relikt PRLu. Dzisiaj wraca odmieniona – efektowna dekoracja ścian, dająca wrażenie przytulności i ciepła. Przyjrzyjmy się zatem nowym wersjom okładziny ściennej.

Boazeria drewniana

Do niedawna drewno na ścianach kojarzono jedynie z klasycznymi wnętrzami. Dzisiaj boazeria sprawdza się w aranżacjach nowoczesnych, industrialnych, rustykalnych i skandynawskich. Można ją kłaść na ścianach salonów, kuchni, sypialni, a nawet łazienek. Najlepsze gatunki drewna do wytwarzania boazerii to dąb, jesion oraz drewno egzotyczne.

Boazeria PCV

Doskonałą alternatywą dla drewnianych desek są panele PCV – można je kłaść na podłodze oraz na ścianach. Nie odkształcają się z upływem czasu, są odporne na wilgoć, a także nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Panele świetnie imitują drewno, mogą też być pokryte rozmaitymi wzorami np. motywami kwiatowymi i ornamentami. Z powodzeniem można je stosować w pomieszczeniach gdzie panuje duża wilgotność.

Boazeria MDF

Boazeria wykonana z płyty MDF pokrywana jest specjalną folią, która chroni powierzchnię przed zabrudzeniami i wilgocią. Nie jest jednak tak odporna na wilgoć jak omawiane wyżej gatunki. W związku z tym, poleca się stosować ją w pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia. Boazeria MDF dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych oraz wzorniczych. Jedną z odmian jest boazeria MDF panelowa, zwana też angielską, która wyróżnia się wyjątkową elegancją. Występuje zwykle w formie wypukłych lub wklęsłych prostokątów o białym kolorze.

Boazeria

Boazeria korkowa

To rozwiązanie dopiero zyskuje na popularności. Boazeria składa się z cienkich paneli, które z wierzchu są pokryte lakierem lub woskiem, dzięki czemu zyskują odporność na wilgoć i zabrudzenia. Korek jest materiałem ekologicznym, ponadto ma doskonałe właściwości wyciszające i pomaga ustabilizować temperaturę w pomieszczeniu.

Boazeria to doskonałe rozwiązanie, nie tylko dla miłośników ekologii, ale również dla wszystkich ceniących oryginalny design. Więcej inspiracji można znaleźć w poradniku Vidaron, pod adresem vidaron.pl/poradnik/boazeria-w-nowoczesnym-wydaniu.