renowacja ram obrazów

Rama ma na celu nie tylko podtrzymanie i ochronę obrazu, ale również pełni istotne funkcje dekoracyjne. Jeśli całość dobrze się ze sobą komponuje, ściana zyskuje piękny element zdobniczy, który mocno definiuje klimat wnętrza. Co jednak, jeżeli rama ma już swoje lata i zamiast wzbogacać mieszkanie, razi w oczy łuszczącą się farbą, rozchodzącymi się łączeniami i odbarwieniami? Można oczywiście udać się do odpowiedniego punktu i zamówić nową, ale można też odnowić starą nadając jej przy tym unikatowy charakter.

Renowacja ram do obrazów w pięciu krokach

Pierwszą czynnością, jakiej wymagają zniszczone, drewniane ramy na obrazy jest usunięcie starej farby. Najlepiej zrobić to za pomocą papieru ściernego o gramaturze 120. Kiedy już uporamy się z tą wymagającą sporej dozy cierpliwości czynnością, możemy przejść do kroku drugiego, jakim jest dokładne sprawdzenie wszystkich połączeń. Jeżeli zauważymy, że drewniane ramy rozchodzą się w którymś miejscu lub są chybotliwe, musimy sięgnąć po klej do drewna, ewentualnie cienkie gwoździe i młotek. Kolejny krok, trzeci, polega na dokładnym oczyszczeniu całej konstrukcji. W tym celu najpierw odkurzamy ją miotełką, a następnie przecieramy szmatką lekko nasączoną denaturatem lub specjalnym, dedykowanym do tego typu czynności płynem. W tym momencie należy jednak bardzo uważać, aby nie zmoczyć za bardzo drewna, gdyż może się ono wtedy trwale odkształcić i rama stanie się bezużyteczna. Teraz czas na krok czwarty, czyli dokładnie przeglądamy ramę celem zlokalizowania ewentualnych ubytków. Jeżeli takowe są uzupełniamy je masą szpachlową do drewna aplikując ją za pomocą niewielkiej szpachelki, a po wyschnięciu delikatnie wyrównujemy naprawioną powierzchnię papierem ściernym. To samo robimy, jeżeli znajdziemy jakieś niekompletne zdobienia, w tym jednak przypadku stosujemy odlewy gipsowe i pomijamy wyrównywanie papierem ściernym. Po zakończeniu tego etapu pozostaje nam jeszcze tylko krok piąty, ostatni, polegający na zabezpieczeniu ramy specjalnym preparatem chroniącym przed kornikami i pomalowaniu jej. Jeżeli chodzi o tę ostatnią czynność mamy do wyboru lakier lub bejcę, a wybór zależy od charakteru ramy i naszych osobistych preferencji.

Podsumowanie

Stare, drewniane ramy do obrazów, zanim przywróci się im dawny blask, wymagają często sporych nakładów pracy. Czasami oczywiście wystarczy je pozłocić lub pokryć woskiem, jednak tyczy się to raczej egzemplarzy będących w lepszym stanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że gra jest warta świeczki, nic bowiem nie zastąpi satysfakcji towarzyszącej zakończeniu pracy. Ponadto, decydując się na samodzielną renowację, możemy odnowić drewniane ramy w stu procentach zgodnie z naszymi preferencjami i uzyskać w pełni niepowtarzalny element dekoracyjny. Więcej informacji na temat konserwacji ram do obrazów znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/stare-drewniane-ramy-obrazow-odnowienie-i-konserwacja