Krzywoliniowa ściana działowa z płyt GK – techniki montażowe

Stawianie krzywoliniowych ścian działowych stało się w ostatnim czasie popularnym trendem. Łuki i zaokrąglenia znakomicie sprawdzają się zwłaszcza we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu. Do ich stworzenia można wykorzystać cegły lub bloczki z betonu komórkowego, jednak łatwiej i wygodniej użyć płyt gipsowo-kartonowych.

Przygotowanie konstrukcji pod ścianę krzywoliniową

Aby powstała krzywo liniowa ściana z regipsów, trzeba wcześniej przygotować konstrukcję, do której płyty będą zamontowane. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest wyznaczenie linii przebiegu ściany na podłodze. Jeśli ściana ma się składać z kilku łuków, warto skorzystać z szablonu, dzięki któremu każde wygięcie będzie miało identyczny kształt. Kiedy rysunek na podłodze jest gotowy, można przystąpić do przenoszenia go na sufit. Do tego najlepiej nadaje się pion murarski lub punktowy laser.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie profili. W sprzedaży dostępne są gotowe produkty przeznaczone do tworzenia ścian krzywoliniowych. Osoby, które nie mają dostępu do takich produktów, będą zmuszone do samodzielnego ukształtowania profili prostych. Można to zrobić, nacinając je z jednej strony za pomocą szlifierki kątowej, bądź nożyc do blachy. Wygięte profile należy solidnie przymocować do podłogi oraz sufitu wzdłuż linii wyznaczającej przebieg ścianki. Po ich zamocowaniu należy zastosować profile pionowe, dzięki którym tworzona ściana krzywoliniowa będzie stabilna.

Przeczytaj więcej w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/budowa-krzywoliniowej-sciany-dzialowej-z-plyt-gk-porady-eksperta

Jak tworzyć łuki z płyt gipsowo-kartonowych

Kiedy stelaż jest gotowy, można przystąpić do kolejnego etapu prac, polegającego na formowaniu płyt gipsowo-kartonowych. Wielu początkujących monterów zastanawia się jak wykonać łuk z płyty gk. Istnieje kilka sposobów na uzyskanie krzywizny. Jednym z nich jest odpowiednie ponacinanie arkusza od zewnętrznej strony. Przecięcie kartonu sprawia, że płyta traci swą sztywność, staje się bardziej elastyczna i podatna na wyginanie. Stosowanie tej metody wymaga jednak precyzji i wyczucia. Zbyt mocne wygięcie arkusza może doprowadzić do przedarcia tektury z drugiej strony i zniszczenia materiału.

Łuki z płyt gk można także uzyskać, stosując technikę gięcia na mokro. Polega ona na delikatnym zwilżeniu regipsu i dociśnięciu do przygotowanej wcześniej formy. Proces zwilżania i gięcia należy kilkukrotnie powtarzać w pięciominutowych odstępach czasu. Czynność tę należy wykonywać powoli i z wyczuciem. Zbyt mocne dociśniecie płyty do formy, może spowodować jej pęknięcie i zniszczenie. Po uzyskaniu pożądanego kształtu arkusz należy unieruchomić i pozostawić do wyschnięcia. Metoda ta jest czasochłonna, dlatego nie jest zbyt chętnie wybierana przez wykonawców. Najprostszym sposobem na uzyskanie krzywizn i łuków jest skorzystanie z nowoczesnych płyt gipsowo-kartonowych o dużej elastyczności. Tego rodzaju produkty są fabrycznie ponacinane i wzmocnione, dzięki czemu ich formowanie nie nastręcza żadnych trudności. Korzystanie z takich płyt pozwala na tworzenie ciekawych i złożonych konstrukcji, które będą zachwycać swym wyglądem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
23 + 11 =