Kiedy planować ocieplanie? Jaka pora roku i temperatura

Budynek mieszkalny musi być ocieplony. Zapobiega to stratom energii cieplnej zimą. Ważny jest czas wykonania ocieplenia. Nie zawsze można to zrobić. Kiedy w planach jest ocieplenie, to wiele uwagi poświęca się, by wybrać odpowiedni materiał. Wybiera się jego rodzaj i grubość. Równie istotne jest, by i czas wykonania ocieplenia był właściwy. Dzięki temu materiał izolujący będzie dobrze spełniał swoją funkcję i nie będzie odpadał.

Pory roku, kiedy najlepiej ocieplać budynek

Budowa domu to tak poważna inwestycja, że wszystko wykonuje się w optymalnym czasie. Chodzi tu nie tylko o dobre warunki pracy dla ludzi, ale też o efekt tej pracy. Teoretycznie jest możliwe, by położyć materiał izolujący przy ujemnych temperaturach. Jednak efektem będzie konieczność dokonywania poprawek. Czas, kiedy ocieplać budynek, to ten, gdy nie ma ujemnych temperatur. Nie może więc być to zima. Ryzykowna jest także późna jesień, ponieważ mrozy mogą nadejść niespodziewanie.
Unikać trzeba ocieplania w upały. Tu także chodzi o trwałość wykonanej izolacji. Czyli pora letnia też nie jest idealna. Dotyczy to szczególnie lipca i sierpnia, bo w te miesiące najczęściej pojawiają się bardzo wysokie temperatury. Najlepsze pory roku na ocieplenie to wiosna oraz ciepłe dni jesieni. Można zaplanować na taką pracę także dni letnie, ale zanim nadejdą upały.

Kiedy ocieplać dom – jakie temperatury

Zakres temperatur, kiedy najlepiej kłaść materiał izolacyjny, to od 5 do 25°C. Ważna jest zarówno temperatura za dnia, kiedy wykonuje się taką pracę, jak i w nocy. Dlatego późna jesień i zima to złe pory roku na ocieplanie. Nawet jak w ciągu dnia temperatura przekracza 5°C, to w nocy może być niższa, nawet ujemna. Optymalny zakres temperatur dotyczy zarówno powietrza, jak i podłoża, na którym mocuje się ocieplenie. Wymagane warunki, kiedy ocieplać dom, to także okres bez opadów oraz dużego nasłonecznienia. Intensywne nasłonecznienie może mocno podnieść temperaturę ścian budynku, sporo powyżej 25 czy nawet 30°C. Jeśli jest ciepło i słońce mocno grzeje, to wykonywanie ocieplenia staje się ryzykowne. 
Czas zakończenia prac związanych z budową domu może być różny. Może być to wiosna lub wczesna jesień. Jednak, choć są to pory, kiedy najlepiej ocieplać budynek, to trzeba z tym zaczekać. Czas jest pod tym względem odpowiedni, ale budynek musi trochę postać bez ocieplenia. Chodzi tu o odparowanie z niego wilgoci. Odczekać można sezon albo przynajmniej sześć miesięcy. I ten czas przerwy też trzeba uwzględnić w planach związanych z ociepleniem. Więcej praktycznych informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Foveotech: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/ocieplanie-scian-a-warunki-atmosferyczne-temperatura-powietrza-i-podloza

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
27 − 12 =