Jak malować rynny ocynkowane?

Malowanie rynny ocynkowanej – poradnik krok po kroku

Rynny ocynkowane tak naprawdę są stałym oraz niezbędnym elementem każdego domu. Dziś wiele osób decyduje się na ich zakup przede wszystkim ze względu na to, iż wykazują się one naprawdę niezwykłą trwałością. Jeśli zainwestujemy w rynnę wykonaną ze zwykłej blachy, ale dodatkowo ocynkowaną, to może nam ona posłużyć nawet 50 lat. Natomiast rynna miedziana i dodatkowo ocynkowana, nawet 300. Są to zatem długie lata bez konieczności wydawania niepotrzebnie pieniędzy. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rynny ocynkowane mimo wszystko też potrzebują odpowiedniej ochrony oraz zabezpieczenia przed korozją. Gdy bowiem wpływ ma na nie wilgoć oraz promieniowanie UV, zaczynają one szybciej korodować. Dlatego jeśli chcemy cieszyć się ich dłuższą żywotnością, to zdecydowanie musimy zadbać o ten aspekt.

Malowanie rynny ocynkowanej

Gdy na powierzchni blachy ocynkowanej zaczynają powstawać rysy oraz spękania, to blacha, która zazwyczaj jest pod spodem, zaczyna niestety korodować. Poza tym jeśli taka rynna jest wystawiona na działanie wysokich temperatur to może się to przyczynić do tego, że nawet ocynkowana powłoka zacznie niestety się łuszczyć. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby taką rynnę pomalować. W jaki sposób należy jednak to zrobić?
Przede wszystkim ważny jest odpowiedni wybór farby. Nie może być to absolutnie kwestia jakiegoś przypadku, ponieważ nienadająca się do takich warunków farba, nie będzie stanowiła dla rynny absolutnie żadnego zabezpieczenia. Wśród sporego wyboru farb do rynny ocynkowanej, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na farbę akrylową. Jest ona dobrym wyborem chociażby ze względu na to, że wykazuje dużą odporność na wilgoć oraz promieniowanie UV. Niestety wysokie temperatury mogą sprawić, że zacznie zmieniać ona swoją barwę.
Farby alkidowe są natomiast trwałe i tanie, jednak po jakimś czasie mogą one niestety reagować z ocynkowaną powierzchnią. Winylowe farby także charakteryzują się sporą trwałością, jednak są one stosunkowo drogie. Możemy także postawić na chlorokauczuk, jeśli podoba nam się połyskująca powłoka.

Czy ocynkowaną rynnę można od razu malować?

Farba do rynny ocynkowanej nie może zostać na nią położona od razu. Na samym początku cynk musi nieco „odstać” na takiej rynnie, zazwyczaj około 4 miesięcy się go sezonuje. Dopiero po upływie takiego czasu farbę można nakładać, oczywiście po uprzednim odpowiednim przygotowaniu powierzchni.
Rynna powinna zostać dokładnie oczyszczona przy pomocy roztworu wody z amoniakiem. Jeśli na rynnie zauważane są jakieś ślady rdzy, wówczas trzeba je dokładnie wyczyścić metalową szczotką. Konieczne jest również zastosowanie podkładu antykorozyjnego. W wielu wypadkach pomijamy właśnie ten etap, szczególnie jeśli nie znajdujemy żadnych śladów rdzy. Tymczasem działa on jak środek zapobiegawczy. Dzięki niemu możemy uchronić się przed rdzą w przyszłości bądź też sprawić, że pojawi się ona zdecydowanie później. Jeśli bowiem rynna zardzewieje, wówczas niestety rdza doprowadzi do tego, że konieczna będzie jej wymiana.

 

Więcej na: https://www.rafil.pl/malowanie-rynny-ocynkowanej-poradnik-krok-po-kroku/

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
32 ⁄ 16 =