Drewno i rośliny w ogrodzie naturalistycznym – szczególnie dla mieszkańców podmiejskich terenów

Ogrody, w których widać ingerencję człowieka – równo przycięte trawniki, wręcz idealnie porozsadzane na rabatach kwiaty, uformowane sekatorem żywopłoty i krzewy – staje się coraz częściej faux pas.

W ogrodzie naturalistycznym mamy wrażenie idylli, beztroskości. Chcemy w nim przebywać, a nie tylko my, ponieważ owady, zwierzęta czują się w nim najlepiej. Odnajdują tutaj schronienie i pożywienie. A roślinność swobodnie się rozwija, nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

Inspiracje czerpiemy z natury

Ogrody naturalistyczne natchnienie czerpią z lasów, łąk ze względu na sposób sadzenia roślin i paletę kolorystyczną. Ten nieokiełznany typ ogrodu możemy zacienić paprociami, krzewami, leśnymi kwiatami lub sprawić, by był skapany w słońcu dzięki kolorowym kwiatom. Warto zastosować stały element jak np. wiecznie zielone krzewy, a reszcie roślinności pozwolić samoczynnie wzrastać i dowolnie „rozlewać się” po ścieżkach.

Materiały, które można zastosować w naturalistycznym ogrodzie to : kamienie, głazy, żwir, drewno z recyklingu. Powinniśmy ograniczyć do minimum te konstrukcje i materiały wykonane przez człowieka, a wpasowujące naturalnie do krajobrazu.

Projekt ogrodu naturalistycznego – zasady

– powinien wpisywać się w otoczenie, bez zbędnej ingerencji w naturę

– nasadzenia luźno wkomponowane, bez wyraźnie zaznaczonych granic

– kolory nie powinny być nadto jaskrawe – raczej monochromatyczne

– zastosujmy naturalne materiały

– wszelkie zbiorniki wodne – powinny sprawiać wrażenie naturalnych cieków

– oaza dla zwierząt, owadów i roślin

– stosujmy powierzchnie przepuszczające powietrze i wodę, by rośliny gęsto i bujnie mogły się rozrastać.

Rośliny i pomysły na ich sadzenie w ogrodzie naturalistycznym

– kwitnące byliny – te, które tworzą luźne formy i zmiękczają krawędzie, krajobraz wydający się „ciężki”

– rośliny tubylcze – dzięki nim unikniemy ich specjalnej pielęgnacji, a zyskamy gości, ponieważ dla owadów i zwierząt będą one źródłem schronienia i pożywienia

– trawy rodzime i ozdobne – taka roślinność bardzo dobrze komponuje się w przestrzeń naturalistycznego ogrodu. Ich gęste zasianie może pokryć duże powierzchnie i pięknie się prezentuje.

– winorośle – to właśnie one kojarzą nam się z nieokiełznaniem i dzikością, dlatego idealnie sprawdzą się w ogrodzie o charakterze naturalistycznym. Mogą piąć się po płotach, pergolach, ścianach, czy innych konstrukcjach

– krzewy – możemy zasadzić np. trzmieliny, głogi, kaliny, dzikie róże, derenie.

– rośliny sezonowe: lawenda, zawilce, fiołki, bodziszki, chabry, dziewanny, dzwonki i inne.

Akcesoria mile widziane w ogrodach naturalistycznych 

– proste w formie elementy wodne – posłużą jako źródło wody do podlewania, jak i miejsce ochłody dla ptaków i owadów – najlepsze będą te płytkie

– ukryte elementy – to, co sprawia największą radość, to odkrywanie ciekawych przedmiotów. Szczególnie w naturalistycznym otoczeniu, gdzie wpływ człowieka jest znikomy znalezienie posągu, czy rzeźby ukrytej przed naszym wzrokiem może stanowić miłe zaskoczenie wśród tylu samodzielnie porozsiewanych roślin.

Podsumowanie:

By nasze ogrody naturalistyczne tętniły życiem i witały w swych skromnych progach również inne stworzenia, powinniśmy dać im się samodzielnie rozwijać i dojrzewać, byśmy byli w nich gośćmi, a nie intruzami.

 

https://www.vidaron.pl/poradnik/drewno-i-rosliny-w-ogrodzie-naturalistycznym

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
25 − 4 =