W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy. Tak samo zaczęliśmy świadomie wybierać materiały budowlane. Ważna stały się funkcjonalność i wpływ na środowisko, nie tylko wygląd. Chociaż wciąż nie należy go pomijać – wręcz przeciwnie. Przecież jak Cię widzą, tak Cię piszą. Gdy chcesz zaprezentować się z jak najlepszej strony, idąc np. na przyjęcie zwracasz uwagę na wybór stroju i rodzaj uzupełnienia stylizacji. To samo tyczy się elewacji domu. Chcesz, by był funkcjonalny, ale także ładny. By już z daleka cieszył Twoje oko i „witał” powracających do niego domowników.

Dyskretny urok jasnej elewacji

Jasna elewacja kojarzy się z ciepłym, przytulny klimatem wewnątrz domu. Przywodzi na myśl dyskretny urok dworków. Dom jest wówczas zwykle poprzedzony długim podjazdem, a nierzadko także centralnie umiejscowioną fontanną. W bardziej nowoczesnej odsłonie, nadal królują biele oraz tzw. „off-white”, czyli złamane biele, zmiksowane z innymi jasnymi kolorami, jak szarości, beże, czy pastele, a także z drewnem. Jasne kolory elewacji zewnętrznej domu powodują wrażenie czystości, odświeżenia. Jasne barwy mają zdolność optycznego powiększenia domu. Ta właściwość przydaje się, gdy projekt domu zakłada, np. wiele skosów, czy innych charakterystycznych detali.

Jasna elewacja wygląda szlachetnie. Warto zastosować jasne barwy ścian zewnętrznych, gdy zależy nam na naturalnym i lekkim wyglądzie domu. Takie kolory ułatwiają integrację domu z otoczeniem. Nie zaburza on i nie dominuje sielskiej, wiejskiej czy leśnej przestrzeni. Biała czy śmietankowa elewacja pięknie eksponuje naturalnie brązową stolarkę okienną czy drzwiową. Taki dom zyskuje charakteru eleganckiej, ponadczasowej willi. Warto wykończyć go grafitową dachówką, a efekt będzie wspaniały. Promienie słońca tylko podkreślą jego unikalny charakter.

Elewacja na jasno podana

Domy o jasnej elewacji zewnętrznej kuszą subtelnością, elegancją i stylem. Od razu widać, że dla mieszkańców liczy się klasyczna, perfekcyjnie zaprojektowana przestrzeń. Dodajmy do tego idealnie skoszoną trawę na działce i dokładnie przemyślaną aranżację ogrodu. Wszystko składa się wówczas na spójną, zadbaną całość. Znajomi, zaproszeni na grilla będą marzyć o tym, by zostać na noc. Garść elewacyjnych inspiracji w jasnych kolorach znajdziecie w poradniku marki Foveotech: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/jasne-kolory-elewacji-zewnetrznych-domu-10-pomyslowych-aranzacji.