Planując remont łazienki nie powinniśmy bać się nowych rozwiązań oferowanych przez rynek. Stosując niektóre z nich możemy całkowicie zmienić charakter wnętrza, dzięki czemu stanie się nie do poznania. Oto kilka przydatnych wskazówek!

Malowanie zamiast płytek

Kiedy myślimy o łazience, zwykle wyobrażamy sobie pomieszczenie wyłożone płytkami ceramicznymi, tymczasem różnorodność kolorów emulsji do malowania ścian daje o wiele więcej możliwości aranżacyjnych. Ściany pokryte farbą są cieplejsze od glazury, a także optycznie zmieniają wielkość wnętrza, co może okazać się szczególnie przydatne, kiedy dysponujemy pomieszczeniem o nietypowych rozmiarach. W dodatku brak płytek ułatwia montowanie różnych elementów na ścianach (półki ścienne, lustro, wieszaki). Obecnie, dzięki pojawieniu się na rynku specjalnej gładzi do łazienki, nie musimy obawiać się widocznych nierówności, ani pojawienia się grzybów, natomiast samo malowanie można wykonać samodzielnie. Warto również dodać, że coraz modniejsze staje się odmalowywanie starych płytek przy pomocy farby, co pozwala całkowicie odświeżyć wnętrze zgodnie z naszym gustem i wyróżnia się niskim kosztem.

Więcej przydatnych informacji znajduje się pod adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jaka-gladz-do-lazienki-poznaj-praktyczne-porady

Ozdobienie wnętrza: panele 3D i szkło lakierowane

Ściany łazienki wcale nie muszą być takie nudne! Wykorzystując nowe materiały dostępne na rynku, możemy uzyskać zaskakujące efekty. Wykonane z poliuretanu panele 3D mają nie tylko bogate wzornictwo (m.in. świetnie sprawdzą się jako zamiennik ceramicznej mozaiki), ale również pochłaniają większość dźwięków, dzięki czemu łazienka stanie się bardziej cichym, przytulnym oraz intymnym miejscem. Innym rozwiązaniem jest położenie szkła lakierowanego, które cechuje się błyszczącą powierzchnią optycznie powiększającą wnętrze, a także szeroką gamą kolorów i dekorów. Głównym atutem szkła lakierowanego jest elegancki, nowoczesny wygląd oraz łatwość w utrzymaniu czystości.

Podział łazienki

Efektownym zabiegiem, szczególnie modnym w małych łazienkach, jest podział wnętrza na strefy. Poszczególne części pomieszczenia można wyróżnić za pomocą kolorów lub materiałów, którymi są pokryte, na przykład obszar “suchy” zostanie pomalowany farbą o neutralnym odcieniu, natomiast “mokry” wyłożony barwnymi płytkami. W ten sposób uzyskamy wrażenie porządku oraz większej przestrzeni.

Ciepłe oświetlenie

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak wielkie znaczenie dla wyglądu wnętrza ma dobrze zaprojektowane oświetlenie. Skierowanie światła na najważniejsze elementy łazienki, takie jak umywalka, wanna i toaleta, wywoła poczucie ogólnego ładu, natomiast duża ilość lamp rozjaśni oraz powiększy pomieszczenie. Jeśli ściany łazienki mają chłodne kolory (niebieski, turkusowy, szary, biały), wybór odpowiedniej barwy oświetlenia wprowadzi do środka trochę ciepła.